Erre a 6 dologra van szükséged az állásinterjún

szerző: Jobline
2016 január 21.

A legfontosabb tényező tőled függ – mégpedig az, hogy mennyire vagy felkészült.

Az állásinterjú sokak számára azért tűnik olyan félelmetes helyzetnek, mert egy csomó dologra nincsen semmilyen befolyásunk. Nem tudhatod, milyen napja van a HR-esnek, miket fog kérdezni, milyen személyiségtípusba tartozó munkatársat keresnek és így tovább. A szakértők szerint azonban van hat dolog, amivel megalapozhatod az állásinterjú sikerét – és ez tényleg csak tőled függ.

1. Térképezd fel a célpontot
Nem jó ötlet, ha az interjú napján vakon az okostelefonodra hagyatkozva vágsz neki a városnak, inkább pár nappal korábban nézd meg például a Google Mapsen és a StreetView-n, hol van az interjú helyszíne (feltehetően a cég irodaháza), és hogyan lehet odajutni. Még jobb, ha teszel egy próbautat is, hogy felmérhesd, milyen úton és mennyi idő alatt lehet eljutni oda. (De akár olyan dolgoknak is utánanézhetsz, lesz-e aznap taxisblokád vagy tüntetés az adott útvonalon.) A fokozott óvatosságra azért van szükség, mert régen rossz, ha a potenciális munkáltató első benyomása annak alapján alakul ki rólad, hogy csúnyán elkéstél.

2. Önéletrajz több példányban kinyomtatva
Bár egyre elfogadottabb a nézet, hogy a hagyományos önéletrajz szerepét átvette a jól karbantartott LinkedIn-profil, sok HR-es még mindig szereti a papaír alapú önéletrajzot. Ráadásul nem tudhatod, hányan fognak interjúztatni – a HR-es mellett ott lehet még a cég valamilyen szintű vezetője és akár több leendő munkatárs is –, ezért vigyél magaddal több kinyomtatott önéletrajzot, hogy a beszélgetés során a dokumentumot tanulmányozva még jobban képbe kerülhessenek veled kapcsolatban. Erre már csak azért is szükség van, mert ha sok a jelentkező a meghirdetett posztra, az interjúztatók valószínűleg nem tudnak minden jelöltből alaposan felkészülni, hanem ott, a helyszínen fogják beszerezni az alapvető információkat.

Csaknem 4000 állás közül választhatsz, és az interjún már a cikkünkben olvastakat is hasznosíthatod!

3. Toll és notesz
Ez is eléggé old school módon hangzik, mégis a legtöbb karrierszakértő azt ajánlja, hogy a jelölt készüljön fel arra, hogy jegyzetelni fog az állásinterjún. Miért? Ha interjú közben sikerül rögzíteni a legfontosabb dolgokat, a jegyzetek kapóra jönnek majd, amikor köszönőlevelet írsz. (Ami kötelező.) Nagyon jó benyomást kelt, ha konkrétan utalni tudsz arra, mi hangzott el a beszélgetés során és miként tudtad hasznosítani. (De vigyázat: a jegyzetelés ne vonja el a figyelmedet a beszélgetésről!) A toll és a notesz már csak azért is elengedhetetlen, mert a HR-es menet közben mondhat olyasmit, amiről később szeretnél bővebben hallani, amikor elhangzik: „van kérdése?”.




4. Készülj kérdésekkel
Amikor felteszik a fentebb említett kérdést, nagyszerű lehetőséget kapsz arra, hogy okos kérdésekkel megmutasd, mennyire felkészült vagy, ugyanakkor azt is kiderítheted, megfelel-e számodra a céges kultúra. Nem árt, ha össze is írod a kérdéseidet, és a kezed ügyében vannak az interjú alatt (ezekhez jönnek azok, amelyek a beszélgetés során merültek fel).

Néhány mintakérdés, amely minden interjún beválik:
* Hogyan fejlődhetek ebben a pozícióban, milyen lesz a helyzetem mondjuk három év múlva?
* Mi az a legfontosabb szempont, amely alapján eldönthető, hogy alkalmas vagyok-e a meghirdetett állásra?
* Ha megkapom az állást, a munkámmal hogyan tudok hozzájárulni a cég küldetésének teljesítéséhez?

Az álláskeresők számára ajánlott legszuperebb interjúkérdésekről itt és itt írtunk.

5. Szakmai portfólió
A meghirdetett állástól függően érdemes gondosan összeválogatott szakmai portfóliót is vinni az állásinterjúra. Természetesen ügyelni kell, hogy a médium passzoljon, tehát digitális munkakör esetében ne nyomtatott anyagokkal készülj, hanem a laptopodon gyűjts össze, amit meg akarsz mutatni. A szakmai portfólióból akár jól megkoreografált miniprezentációt is össze lehet állítani, ami lenyűgözheti az interjúztatót.

6. Pozitív hozzáállás
Nagyon fontos, hogy a legjobb formádat mutasd: légy lelkes és tanúsíts őszinte érdelődést az állásinterjún. Ha több hasonló képzettségű és felkészültségű jelölttel vagy versenyben, a lendületed lesz az, ami előnyt fog biztosítani számodra.

 A The Independent cikke nyomán.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen