Hogyan kezeljük a narcisztikus főnököt?

szerző: Jobline
2016 március 29.

Ha valaki betegesen el van ragadtatva önmagától, ráadásul vezető pozíciót tölt be, azzal nagyon nehéz az élet. De az ilyen főnököt is lehet kezelni, csak bírjuk idegekkel. Túlélési kalauz nem csak haladóknak.

Narcisszus (Νάρκισσος) a görög mitológiából ismert karakter, ő az a csinos ifjú, aki egy nimfa átka nyomán beleszeret önmaga tükörképébe, ennek rabja marad, és ez az önmagára irányuló szerelem elemészti, míg végül csak néhány nárcisz virág tanúskodik arról, hogy valaha létezett.

A régi görögök 2500 évvel Sigmund Freud és általában a modern pszichiátria megszületése előtt tökéletes metaforába foglalták az önimádat nevű súlyos személyiségzavar lényegét. A bajt tehát régen felismerték, ez is talán segít abban, hogy megtanuljuk kezelni az ilyen lelki betegséggel megvert főnököt.

A narcisztikus ember megrekedt a személyiségfejlődés igen korai szakaszában, amikor az egyén – a kisgyerek – csak önmagára koncentrál. Semmi más nem érdekli a személyes érzésein és szükségletein kívül, imádja önmagát és kizárja a külvilágot a maga zavaró tényezőivel együtt. Az önimádó ember ugyanakkor magabiztos és határozott tud lenni, hiszen úgyszólván istennek képzeli magát. Sajnálatos módon ennek és némi tehetségnek köszönhetően az ilyen különös emberi lények vezető pozícióba is kerülhetnek, ahol aztán megkeserítik a munkatársai életét és sokat árthatnak a szervezetnek, amelynek részei.

Mit lehet tenni?

Először is azonosítsuk a narcisztikus embert, ahogyan dr. Paul White pszichológus tanácsolja.

A narcisztikus embereken a következő személyiségjegyek figyelhetők meg:

Minden megnyilvánulásuk róluk szól. A mondataikat rendszeresen úgy kezdik, hogy „ÉN így meg úgy”, és rögtön elveszítik az érdeklődést, amint helyettük valami másra terelődik a szó.

Szentül meg vannak győződve arról, hogy mindent tudnak a szóba kerülő témáról és biztosak abban, hogy minden esetben igazuk van. Mindig a saját érdekükben hozzák meg döntéseiket, és nem érdekli őket, ezeknek milyen hatása van másokra.

Lekezelik a többi embert és elvárják, hogy mindenki az ő szükségleteik szerint cselekedjen.

Minden sikert a maguk számlájára írnak, akkor is, ha semmi részük nem volt benne. Másfelől szerintük az összes kudarc kizárólag mások hibája, semmilyen problémáért nem vállalnak felelősséget.

Nagyon fontos számukra a róluk kialakított kép. Az imázs akkora jelentőséggel bír, hogy nem számít nekik, mi szolgálja jobban a munkatársak vagy az ügyfelek érdekét.

 

Caravaggio: Narcissus
Caravaggio: Narcissus

 

 A nagy kérdés: hogyan kezeljük az ilyen főnököt?

A narcisztikus ember vezető pozícióba jutott. Ez meglehetőesen rossz fényt vet az adott szervezetre, de amíg nem korrigálják a hibát, ezzel a helyzettel kell együttélni. (Azért ha van mód rá, menekülj!)  

Összpontosíts a munkára. Nem szabad azzal foglalkozni, milyen személyes gondja van éppen az önimádó főnöknek (mindig van!), végezd a napi teendőket, abba nem lehet belekötni. Így bármilyen fennakadás adódik, téged nem lehet majd hibáztatni.

Dokumentálj minden interakciót. Az önimádó főnök bármikor letagadhatja, amit mondott, és téged hibáztathat a felmerült problémáért. Ezért minden fontos beszélgetés után írj egy megerősítést kérő e-mailt, amelyben kénytelen lesz írásban elismerni, amit mondott. („Kedves Péter, ha jól értettem, abban állapodtunk meg, hogy…, de még pontosítsunk néhány részletet”) Az ilyen levélváltás akár egy munkaügyi perben is hasznos lehet, amikor bizonyítanod kell az igazadat, és esetleg több milliós kártérítés a tét.

Ne hagyd magad kihasználni. Az önimádó főnök közönséges használati tárgynak tekinti a munkatársait, akiket – amelyeket – kénye-kedve szerint igénybe vehet. Szabd meg a határokat, nem vagy rabszolga! Világosan add tudtára, hol van a határ, mi az, amit nem vagy hajlandó elvégezni, mert nem a te dolgod.

 

Amire semmiképp ne számíts
A narcisztikus főnök eléggé kiszámítható figura, hiszen gazdagon dokumentált személyiségzavarról van szó. Bőséges ismereteink birtokában a következő dolgokra ne számíts vele kapcsolatban:

Hogy megdicsér. Az önimádó főnök soha nem ismeri el mások sikereit, mert ez sértené a saját egóját. Számára te csak egy kis egysejtű véglény vagy, amit bármikor el lehet taposni, ezért örülhetsz, hogy egyáltalán hagy létezni. És ő ezt a főúri kegyet gyakorolja, ami elégedettséggel tölti el.

Hogy megváltozik. A narcisztikus személyiségzavar olyan mélyen gyökerezik, hogy minimális az esély a gyógyulásra. Az ilyen emberek szélsőségesen eltorzult szemléletmódját csak hosszas, elmélyült terápiával lehetne korrigálni, de ahhoz az ő belátásukra is szükség lenne. Ám az önimádónak nincs betegségtudata – szerinte a többiek azok, akik kisiklottak.

Hogy bármit jelentenek a sértő megjegyzései. Az önimádó akkor érezheti magát többnek nálad, ha folyton sértő megjegyzésekkel rombolhatja az önbecsülésedet. Ezeket soha ne vedd magadra, mert a saját beteg egóját akarja építeni általuk. Amikor becsmérel, köszönd meg és kedvesen mosolyogj rá, ennél jobban nem tudod zavarba hozni.    

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen