A Nagy HR-dilemma: lehet-e a HiPe HiPo?

szerző: Jobline
2015 június 05.

A fenti talányos kérdés megfejtése: vajon a legkiválóbban teljesítő munkatárs (High Performer) olyan személy-e, aki magában hordozza-e azokat a képességet (High Potential), amelyek alkalmassá teszik arra, hogy a szervezet vezetője legyen?

Nem biztos – válaszolja Sirmara Campbell Twohill, a chicagói székhelyű LaSalle Network toborzócég HR-vezetője. A HiPo ma az egyik legtöbbet emlegetett kifejezés a tengerentúli kiválasztási szakemberek körében, és a HiPók természetesen a legkeresettebb jelöltek a szakmában.

A legjobb munkatársból nem biztos, hogy erős vezető lesz
Twohill egy régi sportközhelyet idéz, mely szerint a legkitűnőbb játékosból nem mindig lesz jó edző, mert ahhoz más készségek – is – kellenek.

A Gallup friss felmérése szerint a munkatársak 10 százaléka potenciálisan jó menedzser. De hát hogyan lehetne megtalálni a tűt a szénakazalban, amikor olyan sok a széna? – kérdezi Twohill.
 

Forrás: Jobline


Pontosan fel kell ismerni a bennük rejlő képességeket, hogy a HiPo-t jól meg lehessen különböztetni a HiPe-tól. Ehhez a szerző szerint hat kérdést kell föltenni.

  1. Szolgálnak-e hozzáadott értékkel? Alap, hogy a kiváló munkatárs a maximumot nyújtja a feladatkörében, de csak akkor feltételezhető róla, hogy HiPo, ha sok minden mást is letesz az asztalra. Például valaki könyvelő, de közben a CRM-nek is kiváló szakértője, vagy olyan IT-szakember, aki folyton a céges kultúra fejlesztésére irányuló ötletekkel áll elő. Nem csupán a feladatkörük szerinti területen kreatívak és szorgosak. Jobbá akarják tenni a céget és saját magukat is, ezért folyton új ötleteken törik a fejüket.

  2. Jó csapatjátékosok? A HiPo egyszer a cég vezetője lesz, tisztelnie kell a munkatársait és a menedzsmentet, és tudatában kell lennie annak, hogy a csapat mindig erősebb az egyénnél. Bár a szerepük nem predesztinálja őket arra, hogy a szervezet minden részével kapcsolatban legyenek, megtalálják a módját, hogy mindenkivel kommunikálni tudjanak és kapcsolatokat építsenek. A kapcsolatok bizalmat, kölcsönös tiszteletet és erős kommunikációt szülnek, ami elengedhetetlen egy cég sikeres menedzseléséhez.

  3. Motiválnak-e másokat? Ha valaki motiválni képes a munkatársait, általában egy egész csapatot is tud lelkesíteni. A HiPo-k tisztában vannak azzal, hogy mindenkit más motivál, és ezt fel is térképezték, amikor kapcsolatokat építettek. Bár még nem léptették elő őket, a társaik már vezetőként tekintenek fel rájuk. Megvan a képességük arra, hogy csatába szólítsák a csapatokat, és szavukra az emberek felsorakoznak a közös ügy mögé.

  4. Látják-e a teljes képet? A HiPo-k időben észlelik a lehetőségeket, felmérik, merre tart a cég, és tudják, nekik hol van a helyük ebben a folyamatban. Látják, milyen nehézségek fognak jelentkezni, és proaktívan már a megoldásokon gondolkoznak.

  5. Kíváncsiak-e? A HiPo tudni szeretné, miként nőhetne és fejlődhetne, meg akarja érteni a miérteket a dolgok mögött és válaszokat keres a kompetenciáján kívül eső kérdésekre is.

  6. HiPo-nak tűnnek-e? Meg kell kérdezni erről a szervezet más vezetőit. Ha teljes az egyetértés, hogy itt bizony egy igazi HiPo-val van dolgunk, akkor az illető valószínűleg tényleg az.     

   

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

hr  •  High Performer  •  High Potential
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen