Így tárgyaljanak az álláskeresők

szerző: Jobline
2013 augusztus 22.

Az álláskeresők közel fele (49 százalék) nem tárgyal az első állásinterjúján. A Harvard Business School egyik professzora, Deepak Malhotra nyilatkozott a Business Insider-nek arról, ő milyen szempontokat tanít a diákjainak, ha tárgyalásra kerülne sor.

A CareerBuilder felmérése szerint, minél több munkatapasztalata van valakinek, annál inkább valószínű, hogy az állásinterjún tárgyaló pozícióba helyezi magát, vagyis nem fogad el rögtön mindent elsőnek. Ugyanebből a felmérésből az is kiderül, hogy a férfiaknak az 54 százaléka hajlamosabb tárgyalni a magasabb fizetésért, míg a nőknél ez az arány 49 százalék.

A Business Insider Deepak Malhotra professzort, a Harvard Business School (HBS) előadóját kérte meg arra, hogy gyűjtse össze azokat a legfontosabb pontokat, amiket szem előtt kell tartani a sikeres tárgyalás érdekében. (Arról, hogy a HBS mennyire kulcsfontosságú az amerikai üzleti életben, ide kattintva olvashat)

Tudja a másik fél, hogy ön megérdemli

Ha például magasabb fizetésről van szó, "nem elég ha ön úgy gondolja, hogy megérdemli. Legyen hihető, és megindokolt" - fogalmaz a HBS professzora. Tehát soha ne kérjen semmit anélkül, hogy ne tudná megindokolni, miért is járna az önnek.

...és ezt igazolni is kell a főnökség felé

Nem számít, hogyha valaki nagyon segíteni akar önnek, de megvannak kötve a kezei. A professzor azt szokta tanácsolni a diákjainak, hogy mielőtt belekezdenének a tárgyalásokba, mérjék fel a terepet. Tudják meg, mik azok a dolgok, amikben a másik fél rugalmas, amiben könnyen tud engedni, és persze fordítva is, mik azok, amikben semmi esély a meggyőzésre. Meg kell tudni és el kell fogadni, mit tud adni a másik fél. Ha pedig ráadásul többeket is felvesznek, ugyanolyan háttérrel, képességekkel, mivel fogja megindokolni, hogy önért többet kéne adniuk?

Éreztetni kell, hogy megéri "harcolni"

Az biztos, hogy senki nem fog engedni, nem fog ajánlatokat tenni, alkudozni, ha azt érzik, hogy hiába a kemény tárgyalás, a nap végén ön azt fogja mondani, hogy köszönöm, de ez így nem kell. Még ha végül egy ön számára vállalhatatlan ajánlatot is kap, akkor is hitesse el a másik féllel, hogy nem fogja őt visszautasítani.

Ismerje meg a tárgyalópartnerét

A professzor szerint sokan azt hiszik a tárgyalás lényege pusztán annyi, hogy meggyőzzük a másik személyt, hogy úgy gondolkodjon, ahogy azt mi szeretnénk. Bár ez is fontos, Malhotra hozzáteszi, hogy ez csak úgy fog menni, ha megértjük azt a személyt, aki az asztal másik végén ül. Ki ő? Mit akar? Miben érdekelt? Mik a korlátai? Ahhoz, hogy erre választ kapjon, nagyon jól meg kell ismerni a cég hátterét.

Lásson a kérdések mögé

Sokszor nem az a lényeges, hogy mit kérdeztek, hanem az, hogy azt miért kérdezték. Ha például a HR-es arról érdeklődik, más céggel is tárgyal-e, akkor valószínűleg neki azért fontos az ön válasza, mert akkor nekik is fel kell pörögniük, gyorsan kell dönteniük, mit is akarnak.

Munkát keres? Iratkozzon fel Álláspostánkra!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen