Öt mondat, amit kerüljünk az állásinterjún

szerző: Dóczi Ildikó
2014 március 10. Szóljon hozzá

Ahhoz, hogy megkaphassuk álmaink munkáját, szinte mindig át kell esnünk az állásinterjún. Sajnos nem tudjuk elkerülni. Ez az első - és sokszor legnehezebb - megpróbáltatás, utána már csak könnyebb lesz.

Egy állásinterjúra azonban nem csupán egy jó CV-vel és csinos öltözettel kell készülni, rá kell állítanunk az agyunkat, hogy elkerüljük azokat a kliséket és rossz gondolatokat, amelyek kapásból megbuktatnak minket. James Caan, a Hamilton Bradshaw Group CEO-ja szerint öt mondatot mindenképp felejtsünk el!

Nem tudom.

Töltse le a Jobline alkalmazását telefonjára!

A cégek azt a jelentkezőt keresik, aki a legjobban képes helyt állni a legkülönfélébb szituációkban. Így gyakran kaphatunk olyan kérdéseket, melyek kizökkentenek a komfortzónánkból. Ezekre nehéz felkészülni, de nem lehetetlen. Erősen ajánlott, hogy az interjú előtt vizsgáljuk meg a céget - de ne csak a hivatalos honlapot, hanem a cikkeket és értekezéseket is, melyek vele kapcsolatosak. Készüljünk fel alaposan az önéletrajzunkkal, hogy semmibe se tudjanak belekötni, mindenre meglegyen a megfelelő válaszunk. Ha még ezek után is váratlan kérdést kapunk, akkor se próbáljunk meg blöffölni! Vezessük vissza a beszélgetés szálát olyan irányba, amire tudjuk a választ, amiről magabiztosan tudunk beszélni. Mindenekelőtt azonban a legfontosabb a tervezés és a felkészülés.

Milyen a fizetés?

A HR-es és az állásra jelentkező is tudja: a fizetés mindig nagy kérdés. Egy kérdés, amit azonban nem az első interjún kell feltenni. Az álláshirdetések munkaköri leírásából általában ki szokott derülni, hogy mire számítson az ember, de ha mégis kétségeink vannak, jobb, ha megvárjuk, hogy a HR-es tegye fel nekünk a kérdést. Ezt követően már tárgyalhatunk nyíltabban is az összegről.

Munkát keres? Iratkozzon fel Álláspostánkra!

Mennyi szabadságom lesz?

A vállalatok olyan alkalmazottat keresnek, akik motiváltak és szinte mindenre képesek a cégükért. Ambiciózus, lelkes és lojális munkatársakat keresnek, nem pedig léhűtőket, akik csupán egy könnyed életre vágynak. A sikeres karrierért küzdeni kell, a munkaadónak pedig látnia kell, hogy megfelelünk az elvárásainak. Természetesen mindenki kínácsi a juttatásokra, de a szabadnapok száma nem az első interjú témája. Ha elkezdünk erről beszélni, előfordulhat, hogy rossz benyomást keltünk.

Forrás: AFP / Stringer

Utálom a jelenlegi munkahelyem.

Ne akarjuk az interjú hangulatát elrontani! Ha elkezdünk panaszkodni a jelenlegi munkahelyünkről, azzal semmi bíztatót nem érünk el, hiszen nem a cégünkre, hanem ránk kíváncsiak a kérdezők. Nem beszélve arról, hogy ezzel magunkat is jellemezzük, hiszen jogosan hihetik, hogy leendő munkahelyünknek is rossz hírét fogjuk kelteni. Ha mégis megkérdezik, hogy miért szeretnénk elhagyni az előző munkahelyünket, válaszoljuk bátran azt, hogy szeretnénk jobban a jövőnkre, a karrierünkre és az előrehaladásra koncentrálni, melyet egy új munkahelyen tudunk megvalósítani.

Nincs kérdésem.

Nagyon fontos, hogy mi is tegyünk fel kérdéseket! Ha valóban felkészültünk az interjúra, és utánajártunk a cégnek, biztosan merült fel bennünk egy-két kérdés. Ezeket nyugodtan tegyük fel az első interjún! De ha nincs a céggel kapcsolatban kérdésünk, akkor a leendő munkakörünkkel, a munkahelyi kultúrával kapcsolatban biztosan - a lényeg, hogy tegyünk azért, hogy az állásinterjú többszereplős beszélgetés legyen.

A cikk James Caan – What not to say in a job interview írása alapján készült.

Ha tetszett a cikk, lájkolja a Jobline Facebook-oldalát!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)