A rugalmas logisztikai önéletrajz műhelytitkai

szerző: Jobline
2014 szeptember 18. Szóljon hozzá

A logisztika különleges iparág. Nélkülözhetetlen a gazdaság működéséhez, de olyan sokrétű, hogy egy komolyabb pozíciót csak összetett képességekkel és tapasztalatokkal érdemes megpályázni. Ehhez az első lépés, hogy releváns részletekben gazdag és rugalmas önéletrajzot írjunk, amelyből kiviláglik: ha mélyvízbe dobnak, nem csak egyfajta úszási technikával tudunk továbbhaladni.

A logisztikai munkaerőpiac számos fajta álláslehetőséget kínál (például a beszerzés, termelésvezetés, alapanyagellátás, raktározás, csomagolás, visszárukezelés, informatikai fejlesztés, vevőszolgálat stb. területén), és mivel nagy a fluktuáció, sok vonzó pozíció vár betöltésre, amelyek méltányos jövedelmet és ígéretes karrierlehetőségeket kínálnak. Emiatt a logisztikai szakemberek jó részére az jellemző, hogy többször is állást váltanak szakmán belül leépítések vagy személyes választások következtében, hiszen bőséges a kínálat. (Például a Jobline-on jelenleg 200 logisztikai álláshirdetés található.)

Egy adott cégnél a meghirdetett állások száma a fluktuációtól függ, amit számos tényező befolyásol. Már csak ezért is díjazzák a rugalmasságot, amit az önéletrajznak hangsúlyoznia kell. A Preferred Resumes szerint a következő szempontok alapján szerkesszük meg az önéletrajzunkat, amellyel a logisztikai munkaerőpaicon szeretnénk érvényesülni:

* Mint bármely más szakmában, a logisztikai önéletrajznak is tisztának, átláthatónak kell lennie. Olvashatóságra törekedjünk, és arra, hogy a dokumentum mentes legyen a fölösleges információktól. Itt is alapszabály, hogy ha nincs különleges mondandónk, egy oldal bőven elegendő, amennyiben mégis van, akkor is legfeljebb kettővel kell beérnünk.

* A logisztikai önéletrajz nem a kreatívkodás terepe, ez nem olyan szakma. Óvakodjunk attól, hogy díszítőelemeket, élénk színeket, merész grafikai megoldásokat alkalmazzunk, mert komolytalannak tűnhetünk emiatt. A szövegkép legyen letisztult, egyszerű, mint egy szikár Excel-táblázat.

Forrás: Jobline


* Szintén alapszabály, hogy gondosan korrektúrázzuk a szöveget – de nem a megbízhatatlan szerkesztőprogrammal, hanem manuálisan! –, miután úgy éreztük, hogy elkészültünk vele. A dokumentum legyen részletgazdag, precíz és jól szervezett, ami a logisztikának is sajátja.

* Feltétlenül hangsúlyozzuk a rugalmasságunkat. Előnyös, ha az embernek vagy egy alap-önéletrajza, ami tartalmazza a legfontosabb általános információkat, de azt a CV-t, amit végül elküldünk, a sztenderd adatokból kindulva úgy kell megszerkeszteni, hogy a meghirdetett posztra való alkalmasságunkat emelje ki. A HR-esnek látnia kell, hogy kifejezetten neki írták az elküldött a dokumentumot, és nem igénytelenül, ugyanazzal a sablonnal házaljuk körbe a munkáltatókat. Ha már sikerült hasonló pozíciót betöltenünk, mint a meghirdetett állás, ez legyen az egyik legfontosabb, kiemelt tétel a felsorolásban.

Ha lehetőségünk van rá, jelezzük, hogy szükség esetén hajlandóak vagyunk az ország más részére – vagy akár külföldre, ha multiról van szó – költözni. A hazai viszonyok között ez hatalmas pluszt jelent, mert az itthon maradt magyar munkavállalók jelentős részére az jellemző, hogy nem szívesen kerekednek fel még egy ígéretes állás érdekében sem, és választanak új lakhelyet a megszokott otthontól távol. Mobilitási hajlamunk hangsúlyozása azért fontos, mert lehet, hogy azt az állást nem kapjuk meg, amelyre éppen jelentkezünk, de rugalmas hozzáállásunkkal felhívjuk magunkra a figyelmet, és ennek köszönhetően a cégtől ajánlatot kaphatunk, hogy egy távolabbi bázison álljunk munkába.

* A logisztikában a gyakorlat számít, nem az iskolai végzettség. A képzettségünk taglalása legyen rövid és tömör, szakmai tapasztalatainkat viszont fejtsük ki alaposan (de ezt sem szabad túlságosan bő lére ereszteni). A jó logisztikai szakember határozott személyiség, kiválóan kommunikál, könnyen, gyorsan épít hosszú távú szakmai kapcsolatokat, remek a szervezőkészsége, erőssége a time menedzsment és otthon van a munkájához szükséges számítógépes programok világában. Egy tömör, lényegretörő szövegblokkban emeljük ki ezeket a készségeinket.

* A nyelvismeret feltüntetése. Ez annyira alapvető szabály, hogy csak a biztonság kedvéért említjük. Egy-két világnyelv legalább középfokú ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy jobb állást kaphassunk a logisztika területén, a harmadik-negyedik nyelvek használata pedig már felér egy drága életbiztosítással. Például ha valaki a német és angol mellett szerbül és ukránul is meg tud szólalni, két kézzel fognak kapkodni utána egy kelet-európai szállítmányozásban utazó cégnél.  

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Érdekel a HR világa? Olvasd rendszeresen a HVG HR Center szakmai cikkeit!
      

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)