Még az aljas megcsalás is megbocsátható: minden sikeres férfi mögött egy nagyszerű nő áll

szerző: Jobline
2014 május 05. Szóljon hozzá

A nagy emberek jelentős tetteinek számbavételekor gyakran méltatlanul elsikkad, hogy önnön erényeik és becsvágyuk mellett annak is köszönhették a sikert, hogy állt mellettük valaki. Egy társ, aki támogatta őket, amikor kudarcot vallottak, aki visszarángatta őket a földre, amikor elkezdtek volna a fellegekben járni, és segített eligazodni, amikor elveszni látszott a helyes irány.

Gyakran idézzük a mondást, mely szerint minden sikeres férfi mögött egy nagyszerű nő áll. Eredete homályos. Állítólag 1946-ban írták le először egy amerikai lapban, de akkor már széles körben ismert és használatos idézetnek számított. A megállapítás igazi karrierje azonban a hatvanas években kezdődött, amikor a feminista mozgalmak zászlójukra tűzték. Mint minden sommás mondás, persze ez is túlzó és leegyszerűsítő, de számtalan példa bizonyítja, hogy van benne igazság.

Minden idők egyik legnagyobb hadvezéreként tartjuk számon Napóleont, aki csak egyetlen embertől fogadott el bírálatot: a feleségétől, Josephine-től. A kis termetű, de annál hatalmasabb egójú korzikai szerelmes levelekkel bombázta hitvesét, amikor távoli oszágokban vezetett hadjáratot, és ezen üzenetekben forró hálával mondott köszönetet mindazért a támogatásért, ami nélkül nem tudott volna helytállni a harcmezőn és a politika útvesztőjében.

De nem kell történelmi korokba visszanyúlni, ha arra keresünk példát, mit köszönhetnek a nagy emberek a feleségüknek. Idén újra a világ leggazdagabb embere lett Bill Gates – miután három évig kénytelen volt a méltatlan második helyen tanyázni –, aki hatalmas vagyonából eddig több mint 26 milliárd dollárt fordított jótékony célra. Némi iróniával azt is mondhatnánk, hogy amit Bill megkeres, azt a felesége, Melinda segít neki elkölteni, ugyanis eredetileg Mrs. Gates ambíciója volt, hogy a temérdek pénz egy részét a világ jobbítására fordítsák. Nem titok, hogy Melinda mutatta meg azokat a célokat Billnek, amelyek révén a Microsoft termelte gigantikus vagyon felhasználása értelmes távlatokat kapott.

Ha Laura nem olyan karakán, és nem parancsol rá George-ra, hogy hagyja abban az ivást, és helyette koncentráljon a politikára, ahogy a papa is tette, most eggyel több májzsugorban elhunyt amerikai milliomost tartanánk számon, és eggyel kevesebb Busht, aki elnök lett. George azonban tudta, hogy az asszonynak – mint mindig – igaza van, összekapta magát, és nem sokkal később texasi kormányzó lett, azután pedig elnök. (Hogy milyen, arról már nem Laura tehet.) A fiatalabb Bush egyedül nem tudott volna felnőtt módjára választani a viszki és a karrier között, a felesége időben kiosztott érzelmi pofonjai azonban megtették a magukét.

Még szebb példa a támogató feleség nélkülözhetetlen voltára az az elképesztő karrier, amit egy nehezen kimondható nevű osztrák bevándorló mondhat magáénak a korlátlan lehetőségek hazájában. Schwarzeneggert már kisgyerekként elképesztő ambíciók fűtötték, konokul a maga útját járta, minden siker után még merészebb célokat tűzött ki maga elé, de Kalifornia kormányzója még így sem lehetett volna Maria Shriver nélkül. Arnold felesége nem csupán érzelmi és morális támogatást nyújtott párjának, hanem szállította a Kennedy-klán politikai és üzleti kapcsolatait is, megnyitván az egykori élsportoló előtt a legfölső amerikai elit szigorúan őrzött kapuit. Schwarzenegger többször azt is nyilvánosan megköszönte Mariának, hogy türelmesen és bölcsen igyekezett visszanyesni mérhetetlen önzéséből és önimádatából, amit az egyre nagyobb sikerek tápláltak. Érdekes momentum, hogy Arnold a felesége önfeláldozását a házvezetőnővel folytatott viszonnyal és egy bal kézről született gyermek összehozásával hálálta meg, de ez is nyilván arra bizonyíték, hogy a legnagyobb emberek sem makulátlanok.

Ha már szóba került a félrelépés, nem kerülhetjük meg Hillary és Bill Clinton esetét sem. A pár a Yale egyetem jogi karán jött össze, Hillary már ekkor elkezdte felépíteni a leendő elnököt, mert magával ragadta annak karizmája és pengeéles esze. A több évtizedes kemény munka gyümölcse be is érett, Bill elnök lett. Aztán majdnem belebukott a gyakornoklánnyal folytatott viszonyba – pontosabban abba a szánalmas hazudozásba és magyarázkodásba, amit az ügy elsimítása érdekében produkált. Hillary azonban kiállt mellette, mert tudta, hogy sem a házasságuknak, sem az általa írt történetnek nem itt és nem így kell véget érnie. Mrs. Clinton jelenleg a demokraták favoritja a 2016-os elnökválasztásra, bár ő maga egyelőre nem válaszolt határozott igennel, szándékában áll-e indulni. Ha esetleg így dönt, aminek elég nagy a valószínűsége, mellette áll majd egy tapasztalt exelnök, akinek alkalma lesz visszaadni mindazt a támogatást, hitet és bizalmat, amit az elmúlt évtizedekben a feleségétől kapott.

Jobline Női Karriernap – először Magyarországon!

2014. 06.14., Bálna Rendezvényközpont

További információk és regisztráció: http://www.noikarriernap.hu/hu/

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)