9 új ötlet, hogy az introvertáltak is élvezzék a brainstormingot

szerző: Jobline
2017 február 24.

Sokan utálják a brainstormingot, és a többségük valószínűleg introvertált alkat. Hogyan lehetne mégis bevonni őket a közös ötletelésbe?

Vannak, akik eleve haszontalan dolognak tartják a brainstormingot, mégis sok helyen ragaszkodnak hozzá. S ha már így van, gondolnunk kell azokra a munkavállalókra is, akik alkatilag nem alkalmasak arra, hogy a közös ötletelésben folyamatosan részt vegyenek. Ők az introvertáltak, akik lassabban, bár alaposabban emésztik meg az információkat, és a csoportos ötletelés – ahol záporoznak az információk és az extrovertáltak gyakran igyekeznek túlkiabálni egymást – a kelleténél erőteljesebb stimulációt jelent számukra. Az introvertáltak rendszerint alulmaradnak az ötletelésben, pedig az ő értékes észrevételeikre is szükség lenne ahhoz, hogy a csapat hatékonyan tudjon működni. A Fast Company kilenc új ötlettel szolgál ahhoz, hogyan lehetne őket jobban bevonni a brainstormingba.


1. Menjenek és jöjjenek, ha akarnak
Ha az introvertált kolléga számára már túl sok a stimuláció, hadd menjen a dolgára, már úgysem tud semmit hozzátenni az ötleteléshez. Ne hagyjuk, hogy csöndesen szenvedjen, inkább végezze a dolgát a saját íróasztalánál. De az is jó megoldás, ha kis időre kimegy szusszanni, és akkor jön vissza, amikor úgy érzi, képes újra teljes erővel koncentrálva részt venni a közös munkában.


2. Később is jöhetnek...
Nem muszáj, hogy az introvertáltak rögtön a brainstorming elején beüljenek a tárgyalóba. Kezdetben akár teljesen őrült ötletek is felmerülhetnek, mindenki izgatott, aztán kezd kialakulni az elfogadható irány. Ekkor jöhetnek az introvertáltak a saját mondanivalójukkal.


3. ...akár félidőben is
Elég merész ötletnek tűnik, hogy az introvertáltak csak az ülés felénél kapcsolódjanak be a munkába, pedig ha belegondolunk, nem az. A félidőig ugyanis egyedül gondolkodhatnak a korábban felvetett kérdéseken, és akkor kapcsolódhatnak be a brainstormingba, amikor a saját ötleteik már kikristályosodtak. Persze amikor beülnek a többiek közé, röviden össze kell foglalni számukra, mi történt addig a megbeszélésen.

 

 

4. Jöjjön egy kis csend...
Miután az introvertáltak megismerték az addig elhangzottakat, érdemes háromperces szünetet beiktatni, hogy mindenki rendezhesse a gondolatait. Ez elegendő arra, hogy az introvertáltak megemésszék, amit hallottak, és összevessék azzal, amit ők gondolnak a felvetett kérdésekről. Ezután mondják el, meddig jutottak egyedül, és ahhoz képest mit gondolnak az új információkról.

 

 



5. ...és akár mehetnek is
Miután bedobták a közösbe az észrevételeiket, az introvertáltak akár mehetnek is a dolgukra. Persze nyugodtan maradhatnak, ha úgy érzik, hozzá tudnak tenni valami értékeset a közös erőfeszítésekhez.


6. Félóránként tartsunk szünetet
Az introvertáltak nem fogják erőltetni, hogy a többiek mindenáron meghallgassák őket, ezért teret kell biztosítani számukra. Félóránként álljon meg a brainstorming, és kérdezzük meg az introvertáltakat, van-e valamilyen észrevételük. Nem muszáj, hogy legyen, de előfordulhat, hogy olyan remek ötlettel állnak elő vagy a probléma olyan aspektusára mutatnak rá, amit egyébként megtartottak volna maguknak.


7. A végén jöjjenek vissza
Miután véget ért a brainstorming, hívjuk vissza az időközben távozott introvertáltakat, magyarázzuk el nekik, mi és miért került a táblára, és kérdezzük meg a véleményüket. Lehet, hogy új ötlettel fognak előállni vagy zavaró dolgokat vesznek észre. Kapják feladatul, hogy aludjanak egyet a dologra – így lesz idejük megemészteni az új információkat és összefüggéseket –, és másnap mondják el, mire jutottak. Lehet, hogy nem lesznek érdemleges észrevételeik, de hasznos dolgokkal is előállhatnak, amire a többiek a brainstorming hevében nem gondoltak.


8. Hagyjunk helyet a táblán
Mindig maradjon hely a táblán, ahová másnap az utólagos ötleteket fel lehet írni. Ezek lehetnek az introvertáltak észrevételei, de akár egy extrovertált is megvilágosodhat, miután alaposabban átgondolta a dolgokat.


9. Újra jöjjön össze mindenki
De nem második brainstromingra, hanem olyan irányított megbeszélésre, ahol a csapat az összes használható ötletet elemzi, rendszerezi és használható tervet kovácsol belőle. És kezdődhet az új projekt.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen