Így tervezd meg a karrieredet

szerző: Jobline
2014 július 03. Szóljon hozzá

Ha állást keresel, vagy váltani szeretnél, jóval szerényebbek az esélyeid, amennyiben nem tervezed meg, merre akarsz elindulni. Ehhez fel kell mérned, ki vagy valójában és mit akarsz elérni. Ha őszintén válaszolsz a saját magadnak feltett kérdésekre, akár az is kiderülhet, hogy már csak karnyújtásnyira vagy a vágyott céltól, csupán az utolsó néhány lépést kell megtenned.

Nehéz gazdasági helyzetben gyakran hallani, hogy már annak is örülni kell, ha valakinek egyáltalán van munkája. Ez valóban a szükséges minimum a túléléshez, a legtöbb emberbe azonban több ambíció szorult annál, hogy megelégedjen csupán ennyivel. Olyan karriert kell építenünk, amelynek során értelmes munkát végzünk lelkesen, így ki tudunk teljesedni benne, és folyamatosan fejlődünk. Ha pedig menet közben kiderül, hogy mégsem az addig választott utat kell járnunk, elég bátornak kell lennünk ahhoz, hogy új horizontokat térképezzünk fel. Ehhez pedig megfelelő önismeretre és az ennek segítségével kidolgozott tervre van szükségünk.

Forrás: Jobline

Elemezd, értékeld önmagad
Ez akár több napon át húzódó munka lehet, de megéri az időt és a belefektetett energiát. Írd le, mit csinálsz a jelenlegi munkakörödben, mintha egy részletes önéletrajzot állítanál össze. (Ha pályakezdő vagy, azt vesd papírra, hogyan készülsz az első munkádra.) Aztán szedd össze részletesen, mi az, amit a munkahelyeden még csinálsz, de nem függ össze szorosan a feladataiddal. Majd rangsorold a tevékenységeket aszerint, hogy mi az, amit utálsz közülük csinálni, mi az, ami iránt közömbös vagy, és mely feladataidat imádod, amikből szívesen végeznél akár többet is. Ekkor elengedheted a fantáziádat: a szívesen végzett tevékenységek közül válaszd ki azokat, amelyeket szíved szerint egész nap csinálnál. Legyél őszinte: ha úgy érzed, leginkább divatblogokat szeretsz böngészni minden más dolog helyett, nevezd meg ezt a tevékenységet, és részletezd, mit kedvelsz annyira benne. Könnyen meglehet ugyanis, hogy a te igazi – eddig önmagad előtt is rejtett – karriercélod az, hogy ünnepelt divatblogger legyél, aki nem csak nagyon szereti, amit csinál, de meg is tud élni a hobbijából.

Fentiek alapján elkezd egy kép kirajzolódni előtted, hol tartasz éppen szakmailag, és merre szeretnél továbbfejlődni.
Tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:

  • Miben vagyok a legjobb? (Szakmailag és emberileg egyaránt.) Miben vagyok a legrosszabb, amivel semmiképpen nem szabad foglalkoznom?
  • Nekem való az aktuális szakterület, ahol eddig tevékenykedtem?
  • Ha nem nekem való, milyen területen szeretnék dolgozni ezentúl?
  • Miért érdekel ez a másik szakterület? Van-e már olyan tevékenység, amit ezen a területen végzek?
  • Ha váltani szeretnék, csapatban akarok dolgozni, vagy önállóan?
  • Milyen típusú cégnél tudom elképzelni a jövőmet? (Kis- és középvállalkozás, multi, családi biznisz, szabadúszás.)
  • Az általam nagyon kedvelt tevékenységek közül melyeket tudom folytatni a kiszemelt típusú cégnél (vállalkozásban)?

Karriertesztek
A saját kutatásoddal nagyjából megvagy, most ellenőrizd le professzionálisan, jól gondolkodsz-e. Tölts ki karrierteszteket az interneten (ha tudsz nyelveket, keress rá külföldi szakmai portálokra is), mert ezek a tudományosan összeállított, jól bevált interaktív kérdőívek nagyon sok hasznos ismerettel láthatnak el. A kapott eredményeket vesd össze azzal, amire te jutottál önállóan, és ha szükséges, korrigáld az addig önmagadról és céljaidról kialakított képet.

Tanácsadás és coaching
Ha van egy kis pénzügyi tartalékod, érdemes profi karriertanácsadóhoz, coach-hoz fordulni, aki személyre szabottan tud útmutatást adni, milyen stratégiával vágj bele a karrierépítésbe.

Keresés
Most már átgondoltad, ki vagy, mik a céljaid és miért. Meg kell találnod azt a céget (megalapítanod azt a vállalkozást), amelynél dolgozni szeretnél.
Amióta megfogalmazódott benned a tudatos karrierépítés igénye, már biztosan feliratkoztál az összes komoly internetes álláskereső portálra, szétküldted az önéletrajzodat karriercenterekbe, esetleg kapcsolatba léptél fejvadászokkal, és várod egy ideje, hogy beérkezzenek a megfelelő ajánlatok. Ez kezdetnek jó, de még mindig nagyon kevés. Aktívan kell keresned! Nem egyszerűen meghirdetett állásokat, hanem olyan cégeket vagy egyenesen egész szakterületeket, ahol elképzeled a jövődet. Például ha a közösségi média érdekel, ezt írd be az internetes keresőbe, és az így kapott találatok alapján indulj el. Nagyon sok betöltetlen posztra nem nyilvánosan keresnek jelölteket, ezért bátran kopogtass olyan vállalkozásoknál, amelyek érdekelnek, mert lehet, hogy éppen belefutsz egy kínálkozó lehetőségbe.
Amennyiben az anyagi lehetőségeid megengedik, jelentkezz gyakornoknak az ígéretesnek tűnő munkahelyre, mert üresedés vagy fejlesztés esetén első körben általában belülről keresnek jelölteket. Így könnyen meglehet, hogy pár hónap gyakornokoskodás után megkínálnak az áhított állással.

Főállású feladat
Amikor elindulsz, hogy a tervezett karrierednek megfelelő állást keress, ne feledd, hogy most ez a munkád. Főállásban építed a jövődet, ami azt jelenti, hogy napi nyolc órában, keményen kell dolgozni rajra. Félvállról venni nem szabad, mert akkor olyan is lesz az eredmény.

További hasznos ötleteket kaphatsz a karrierépítők bibliájából, Richard N. Bolles Karrieriránytű című könyvéből.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)