Így írj motivációs levelet 2015-ben

szerző: Jobline
2015 február 02.

Akárcsak az önéletrajzé, a motivációs levél megírásának szabályai is állandóan változnak. Szerencsére az egyszerűbb, világosabb megoldások irányába mutat a trend, ezért aki most lát neki az álláskeresésnek, könnyen boldogul majd.

Bár van olyan szakértő, aki szerint a motivációs levél már kezd kimenni a divatból, sok HR-es úgy véli, fontosabb, mint valaha. Például azért, mert ha egy nagyobb cégnél jelentkezők százai pályáznak ugyanarra az állásra, valószínű, hogy sok hasonlóság lesz az önéletrajzokban. Ilyen esetben a jól megírt motivációs levél alapján döntenek arról, kit hívnak be interjúra. Ehhez képest az álláskeresők többsége még mindig az önéletrajzán dolgozik sokat, a kísérőlevelet csak afféle szükséges rossznak tekinti. A Resume2015 összegyűjtötte, hogyan lehet elkerülni, hogy ugyanazokat a hibálat kövesd el a motivációs levél megírásakor, mint a többiek, és miként érd el, hogy te kitűnj vele a tömegből.

Az alapok
Eddig sem volt nagyon másként, de a motivációs levél megírása 2015-re teljesen marketinges feladattá vált. A hangsúly azon van, milyen információkat sikerül beleírni.


Az öt alapelv meglehetősen egyszerű
1. Ne ismételd meg más szavakkal az önéletrajzokat. Pocsékolod vele a saját idődet, a HR-esét is, amiért az lesz a büntetésed, hogy lemaradsz az állásról.
2. A motivációs levélben azt kell összefoglalni, ami nem került be az önéletrajzba. Itt említheted meg például, hogy milyen különleges eredményeket értél, mik a speciális képességeid, az erősségeid.
3. Gondoskodj róla, hogy a motivációs levél megfelelő szerkezetű legyen. Bármilyen témát, amit érintesz, jól elkülönített bekezdésben fejts ki.
4. Tekintsd a dokumentumot szabályos üzleti levélnek, kövesd ugyanazt a formátumot, ha felsorolsz valamit, szedd jól áttekinthető pontokba.
5. A motivációs levélben be kell mutatnod, ilyen értékeket tudsz felkínálni leendő munkáltatódnak. Akárcsak egy üzleti levélben, világosan vezesd elő, miért veled érdemes bizniszelni, és nem mással.

5 téma, amit ki kell fejteni
1. Hangsúlyozd a legerősebb képességeidet. Így lehet a legegyszerűbben és legkönnyebben kitűnni a többiek közül.
2. Mindig konkrét információkkal szolgálj. Ha például kitűnő értékesítési eredményeket értél el, pontosan írd le, miből mennyit adtál el és milyen értékben. Ezáltal tartalmat kapnad az állításaid, és nyilvánvalóvá lesz, milyen üzleti értéke van a pályázatodnak.
3. Egyszerű dolgokat ne fejts ki bő lére eresztve. Ne használj szakzsargont és kerülj el minden klisét. A motivációs levélnek nem kell hosszúnak lennie, hogy annyi idő alatt lehessen elolvasni, amennyit ez a feladat megér.
4. Amikor a szakmai képességeidet mutatod be, nagyon fontos, hogy világos kép alakuljon ki rólad. A teljesítményedet megfelelő számokkal igazoltad, ugyanígy a képességeket és ezek jelentőségét is mindig nagyon kokrétan kell megvilágítani.
5. Gondoskodnod kell arról, hogy minden példa, amit kiválasztasz, versenyképes legyen. Gondolj bele, az általad említett eredmények és képességek milyen értékkel bírnak a meghirdetett pozíció szempontjából.

Számít a külső és az önkritika
A vonzó külsejű embereknek nagyobb esélyeiknek vannak nemcsak az állásinterjún, hanem általában az életben is, és ez hatványozottan vonatkozik a motivációs levélre. Egy rendezett, jól olvasható, releváns információkat felvonultató dokumentum kedvező színben tüntet fel a HR-es előtt.
Érdemes másoknak is megmutatni a levelet, a legszigorúbb kritikus azonban te magad lehetsz. Tedd fel magadnak ezt a négy kérdést:
1. Minden fontos információt elárul rólam ez a motivációs levél?
2. Milyen hasznosak a megadott információk? HR-esként vajon behívnám magamat interjúra egy ilyen levél olvastán?
3. HR-esként meg lennék győzve, hogy alkalmas jelölttel van dolgom?
4. Milyen ez a jelölt a többihez képest?

Az utolsó kérdés rendkívül fontos, és nem is olyan lehetetlen a megválaszolása, mint amilyennek tűnik.
Vedd végig a motivációs levélben felsorolt információkat, és értékeld a felsorolt eredményeket az alábbiak szerint:
* Ezek az eredmények vajon versenyképesek a többiekével?
* Jól festenek ezek az eredmények?
* Vajon az eredményekről kialakuló összbenyomás felér a többi jelöltével?

Fentiek alapján azt is eldöntheted, benne maradjon-e valamilyen információ a motivációs levélben, vagy jobbat tesz neki, ha inkább kihúzod.

Forrás: Jobline


Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen