Tanulj meg hallgatni az állásinterjún

szerző: Jobline
2015 június 08.

Rengetegen elkövetik azt a hibát, hogy a kelleténél többet beszélnek az állásinterjún, amivel el is ronthatják az egészet. A beszédnek és a hallgatásnak is megvan a maga ideje.

A régi mondás szerint nem véletlenül van két fülünk és csak egy szánk. Az állásinterjún is többet figyelj, mint beszélj, mert a szóáradat frusztrálja a hallgatóságot, ráadásul olyasmi is kiszaladhat a szádon, aminek nem kellene.

Mikor hallgass el?
Miután válaszoltál a kérdésre. Ha nem világos, mire kíváncsiak, kérdezz vissza, hogy pontosan válaszolhass ahelyett, hogy homályos fejtegetésekbe bocsátkozol.

Ha megértetted a kérdést és tömören válaszoltál rá, tegyél pontot a mondókád végére. Előfordulhat, hogy lenne még hozzáfűznivalód a témához, és szeretnéd továbbfejleszteni a beszélgetést, ekkor tegyél fel kapcsolódó kérdést.

Akkor is érdemes okos kérdést föltenni, ha a HR-es azt próbálja kipuhatolni, hogyan kezeled a hirtelen beálló csöndeket. Készülj előre megfelelő kérdésekkel, illetve improvizálj az aktuális témával kapcsolatban.

Amit semmiképpen ne csinálj
Ha kész vagy az aktuális válaszoddal, ne kezdj el kötetlenül magadról beszélni - nagyon sokan elkövetik ezt a hibát, mert úgy érzik, akkor halad jól az interjú, ha lendületesen minél többet beszélnek. Nem kérdez a HR-es? Kérdezz te!
 

Forrás: Jobline


* Ne panaszkodj senkire és semmire. A másik fő hiba, amikor a jelölt nem önmagáról, hanem a rossz főnökéről és az elviselhetetlen munkahelyéről mesél. Akármilyen rosszak a tapasztalataid, most a pozitív oldaladat kell bemutatnod, egy panaszkodó, sérelmekkel teli emberről viszont senki nem gondolja, hogy kellemes személyiség, akit érdemes lesz fölvenni.

* Ne ossz meg személyes részleteket. A problémás gyerekről, beteg szülőről, párkapcsolati bonyodalmakról szóló bizalmas információk megijesztik és kellemetlen helyzetbe hozzák a kiválasztási szakembert, és az sem tüntet fel jó színben, ha mondjuk arról mesélsz, hogy a hitelkárosultak népes táborát gyarapítod. Maradj szigorúan szakmai, bármit mondasz, és ha netán a másik oldalról érkezik a személyes dolgaidat firtató kérdés, udvariasan hárítsd el.

Miért beszélnek túl sokat az álláskeresők?

1. Tapasztalatlanok
Aki pályakezdő vagy korábban olyan szerencséje volt, hogy kézről kézre adták, és nem kellett állásinterjúra mennie, azt gondolhatja, az a jó stratégia, ha szóval tartja a HR-est. Pedig ebben az esetben is igaz, hogy a kevesebb több, nem szabad szócsépléssel rabolni a másik idejét.

2. Nem elég felkészültek
Akkor kezdünk el mellébeszélni, ha nem tudjuk a választ. Ezen viszont könnyű segíteni, a tipikus állásinterjúra egyszerűen és gyorsan fel lehet készülni a legnagyoribb kérdések és válaszok megtanulásával. Ehhez aztán hozzá kell keresni az adott szektorra jellemző kérdés-feleleteket, és máris olyan tudással felvértezve mehetünk az interjúra, hogy nem kell vakvágányra térnünk a felkészületlenség miatt.

3. Egyszerűen idegesek
Az állásinterjú stresszes esemény, nem csoda, ha valaki ideges. Az ideges ember hajlamos sokat beszélni, különösen, ha nem érzi magát elég felkészültnek (lásd az előző pontot). A megfelelő tárgyi tudás elsajátítása mellett érdemes gyakorolni az interjúszituációt, valakinek a segítségét kérve és a tükör előtt is, hogy éles helyzetben már minden olajozottan menjen.

Készülj okos kérdésekkel
Gondold át, milyen céghez jelentkezel milyen pozícióba, és ezzel kapcsolatban találj ki lényegretörő kérdéseket. Tehát ne közismert tényekkel kapcsolatban tudakozódj, amelyek ott vannak a cég honlapján és a Google-keresés első 25 találatában, hanem arra törekedj, hogy lényegi összefüggéseket világítsanak meg számodra. Ne feledd, az állásinterjú nemcsak arról szól, hogy neked le kell nyűgöznöd őket, hanem a cégnek is az a célja, hogy minél vonzóbbnak tűnjön számodra. Ha tehát lehetőséget adsz a HR-esnek, hogy a cégről érdemben beszéljen, több legyet ütsz egy csapásra: 1. érzékelteted, hogy jól felkészültél, mert komolyan érdekel az állás; helyzetbe hozod a HR-est, aki ennek nyilván örül; nem kell attól tartanod, hogy fölöslegesen sokat beszélsz, hiszen érdemi kommunikáció alakult ki a te tevékeny hozzájárulásoddal.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen