Milyen időpontban érdemes állásinterjúra menni?

szerző: Jobline
2015 szeptember 04.

A statisztikák megmondják, mikor van a legjobb esélyed.

Számtalan jó tanács, ötlet és trükk forog közkézen azzal kapcsolatban, hogyan, milyen technikát alkalmazva nyújthatsz optimális teljesítményt az állásinterjún. Külön irodalma van, milyen legyen a kézfogás, a szemkontaktus és a testbeszéd többi eleme, hogyan kell válaszolni a közhelyes és miként a beugratós kérdésekre, aztán mit tegyél azután, hogy elköszöntél és elhagytad a cég főhadiszállását. A rengeteg információnak köszönhetően részletesen kidolgozhatod a haditervedet, ám az is nagyon fontos, hogy milyen napon, melyik napszakban és hányadik jelöltként kerülsz a kiválasztási szakember elé. Ezt részben tudod befolyásolni, részben viszont a körülményektől függ. Mindenesetre ha lehetőséged van, válassz olyan időpontot, amely a statisztikák alapján optimálisnak tűnik.

Ne legyél a negyedik!
A Wharton Business School 9000 interjút vont vizsgálat alá, és az lett az eredmény, hogy ha ugyanazon a napon három jelölt zsinórban pozitív elbírálásban részesült, a negyedik már inkább nem. A dolognak az a magyarázata, hogy mire az interjúztató eljut a negyedik jelöltig, a három kedvező döntés után már olyan érzése van, hogy addig túlságosan megengedően viselkedett, ezért a negyedik alanyt szigorúbban bírálja el.

A kutatásból nem derül ki, de valószínű, hogy ötödik, hatodik interjúalanynak lenni még rosszabb, amikor állást keresel. 

Reggeli kegyelem
Az Amerikai Tudományos Akadémia kutatása szerint a bírák hasonlóan viselkednek, mint az interjúztatók. 1100 bírót vontak be a kutatásba, és azt találták, hogy a taláros testületek tagjai reggel szívesebben engedélyezik, hogy a vádlott szabadlábon védekezzen, mint később a nap folyamán. A kutatók „döntési fáradtságnak” nevezték el jelenséget: a bíró az idő előrehaladtával belefárad abba, hogy az elé tárt tények alapján felelősségteljesen mérlegelnie kell a helyzetet, ezért a kritikus énje mintegy visszavonulót fúj, és óvatosságból a konzervatív megoldást választja, vagyis esetünkben a vádlott rács mögött marad, amíg ítélet nem születik.

 

Forrás: Jobline

 

Ha ezt az összefüggést az állásinterjúkra alkalmazzuk, nyilvánvaló, hogy minél korábban érdemes a kiválasztási szakember vagy bizottság elé kerülni. Ha nem lehet reggel, legalább az interjúztatási folyamat elejét kell megcsípni, amikor még mindenki viszonylag friss és kipihent, ezért hajlamos pozitív döntést hozni.

De melyik napon?
A kérdésre nincs egyértelmű válasz. Az általános javaslat úgy hangzik, hogy kedden érdemes állásinterjúra menni – a fentiek alapján nyilvánvaló, hogy reggel –, mert az interjúztató hétfőn még a hét eleji torlódással van elfoglalva, kell neki egy nap, amíg belerázódik a megfelelő kerékvágásba. Igen ám, de egy brit felmérésben a péntek jött ki favoritnak. 332 jelöltet vizsgáltak, és 26 százalékuk pénteken interjúzva kapta meg az állást. A csütörtök volt a második szerencsenap (21%), a kedd a harmadik (20%), a legrosszabb eredmény pedig hétfőn született (16%). Az mindenesetre kiderült, hogy a hétfő nem jó alkalom az interjúzásra, ugyanakkor a minta viszonylag kicsi volta arra figyelmeztet, hogy az eredményekre nem muszáj mérget venni. Még az is lehet, hogy a péntek valamilyen brit nemzeti sajátosság miatt bizonyult pozitív napnak.

Az Accountemps felmérése viszont a papírformát támasztja alá, mert áttételesen a keddet hozza ki optimális interjúnapnak. A kutatás arra irányult, mikor lehet a legjobb eredménnyel prezentációt tartani, és mivel az állásinterjú is egyfajta prezentáció, ahol a jelölt önmagát mutatja be, az eredmény fenntartások nélkül felhasználható. A kedd azért jó prezentációra, mert a menedzserek pozitívak, elkötelezettek és fogékonyak az új információkra, ami valószínűleg az interjúztatókra is igaz.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen