5 életbevágó tipp azoknak, akik hatékony távmunkások szeretnének lenni

szerző: Jobline
2015 október 02.

Nem is olyan régen a dolgozói álmok netovábbja volt a távmunka, hiszen ki ne szeretne otthon, pizsamában, a kanapén dolgozgatni a laptopján? Aztán egyre több kritika fogalmazódott meg vele szemben. Pedig lehet jól is csinálni, például az alábbi 5 tanácsot megfogadva.

A távmunkát természetesen Amerikában találták fel, ott is terjedt el szélsebesen először, és szintén ott tiltotta be egy nagy tekintélyű vezető. Marissa Meyer a neve, foglalkozását tekintve a Yahoo elnök-vezérigazgatója, hitelesnek tartott toplisták szerint a világ egyik legbefolyásosabb üzletasszonya. A tilalom azt jelezte, hogy valami baj lehet a távmunkával.

Biztos, hogy jó helyen vagy? Merj továbblépni és nyerj>> 

A statisztikák Meyer döntését igazolják. Egy felmérés kimutatta, hogy a távmunkások 43 százaléka tévésorozatot vagy filmet néz, amikor dolgoznia kellene, 20 százalékuk pedig videójátékokkal múlatja az időt. Ezekre a számokra valóban súlyos érveket lehet alapozni, de mindez nem jelenti azt, hogy temetni kellene a távmunkát. Aki otthonról dolgozik, bizonyítsa be, hogy van olyan produktív, mintha napi nyolc órát ücsörögne az irodában. A következő tanácsok segítenek:

1. Érdemes a leggyorsabb internetbe & szupergépbe befektetni
Mindenki szeret szuper-szélessávú interneten szörfözni, csakhogy ez viszonylag drága, miközben a munkahelyen mindez alapszolgáltatás, és még ott van a rendszergazda is, aki rögtön ugrik (oké, majdnem rögtön), ha porszem kerül a gépezetbe.

Aki otthonról szeretne dolgozni, az bizony fektessen be a leggyorsabb internetbe és rakasson össze magának egy szupergépet, amely a nagy sebesség mellett még maximálisan megbízható is. Annak, aki tényleg komolyan gondolja, ez elég nagy érvágás lesz, viszont évekre garantált a zökkenőmentes munkavégzés (és a komoly beruházás jó esetben leírható az adóalapból). Nem szabad sajnálni az invesztíciót, mert a távmunkának annyi előnye van, hogy az minden pénzt megér.

2. Akkor dolgozz, amikor a legproduktívabb vagy
A távmunka egyik előnye, hogy nagyjából szabadon beoszthatod, mikor dolgozol, nem kell a 8-tól 4-ig vagy a 9-től 5-ig rendszerben gondolkodnod. Ez azért fontos, mert ha valakinek az agyveleje hajnali kettőtől délelőtt tízig a legélénkebb, akkor ebben az idősávban tud dolgozni távmunkásként. Persze mindezt össze kell hangolni a kollégák bioritmusával, tehát meg kell találni az átfedéseket, amikor konzultálni tudsz a máskor kelő-fekvő vezetőkkel és a csapat tagjaival.  

 

Forrás: Jobline

 

3. Legyél elérhető, mint egy irodai dolgozó
Miközben kihasználod a távmunka előnyeit, teljesen úgy kell viselkedned, mint aki a maga fizikai valójában ott ül az irodában. Vagyis nem tűnhetsz el a kollégák elől, akik fontos kérdésekkel és feladatokkal kereshetnek meg, mert ezzel akadályozod a saját meg az ő munkájukat is, és azt bizonyítod, hogy Marissa Mayernek volt igaza.

Legyél mindig elérhető, válaszolj azonnal. Ez azt jelenti, hogy a napirended egyes momentumairól tájékoztatnod kell a kollégákat, és elő kell készítened azokat a kommunikációs csatornákat, amelyeken keresztül azonnal kapcsolatba tudsz lépni velük (email, sms, Skype, okostelefon). Ha vélelenül nem ért el valaki, keresd meg, amint lehetséges.

4. Hozz létre produktív munkakörnyezetet
Az irodával szemben felhozott gyakori vádak egyike, hogy nem eléggé inspiráló munkakörnyezet. Otthon viszont olyan „magánirodát” hozhatsz létre, amilyet csak akarsz. Ez lehet akár egy teljesen izolált kis dolgozószoba (Franz Kafka gyakorlatilag egy magánzárkában írta műveit, igaz, olyanok is lettek), növényekkel gazdagon díszített nyárikonyha vagy olyan olyan nappali, ahol a beeső fénysávban sütkérező macskák jelentik a pozitív megerősítést. A spirituálisabb lelkek akár megalkothatják a Zen irodát, ahol a narancs és a karmazsin színek dominálnak, halk zene szól és füstölők illata száll. De az is jó megoldás, ha kiülsz a folyópartra. Mindenkinek más az igénye, az a lényeg, hogy jó érzés kerítsen hatalmába, amikor otthon dolgozol, és felpillantasz a munkád tárgyáról.

5. Tudj elszakadni a munkától
A távmunka egyik nagy hátránya a fent már említett jelenség: a dolgozó szórakozással tölti a munkaidő jelentős részét. A másik nagy hátrány ennek pont az ellenkezője: a távmunkás szigorú időkeretek hiányában hajlamossá válik egyhuzamban többet dolgozni, mint amennyi egészséges. Ezért kell az otthoni munka számára megfelelő időkorlátokat állítani. Legyenek pontosan meghatározott szakaszok, amelyeket munkával töltesz, a többit pedig a Me Time (az önmagadra fordított idő) és a család, barátok számára kell fanntartani. A távmunkás egy produktív nap után menjen el vacsorázni a családdal vagy a partnerrel, sportoljon, nézze újra a Trónok harca legvéresebb epizódjait vagy foglalja vissza az üzbég szakadároktól a légitámaszpontot a videójátékban, amivel már napok óta hiába próbálkozik. Egyszóval kapcsolódjon ki.

A lényeg, hogy a távmunka ne váljon önkizsákmányoló robottá, mert ennyi erővel a borzasztó irodába is be lehet járni.

 

Kövess minket a Facebookon!


Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről! Ráadásul most értékes ajándékokat is nyerhetsz. Regisztrálj itt>>
 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen