Jó dolog-e, ha a főnököddel barátkozol?

szerző: Jobline
2015 november 07.

Ha a főnököddel utáljátok egymást, az biztosan rossz, ez nem kérdés. Ám ha baráti a kapcsolat, annak vannak előnyei és komoly hátrányai is.

Október 16-án jelentős ünnep volt több angolszász országban: a Főnökök Napja. Ez alkalomból készült egy amerikai felmérés arról, milyen a viszony a vezetők és a beosztottak között. Nos, az eredmény biztató. A válaszadók 74 százaléka felelte, hogy kiváló vagy jó a viszonya a főnökével.

A dolgozók 51 százaléka úgy vélekedett, hogy a főnöke nem a barátja, és csak 46 százalékuk válaszolta azt, hogy az irodán kívül is szokott néha találkozni a munkahelyi vezetőjével. 41 százalékban pedig olyan válaszok érkeztek, hogy főnök-beosztott viszony szigorúan szakmai jellegű, legyen szó egyébként bármennyire is jó kapcsolatról.

Biztos, hogy jó helyen vagy? Merj továbblépni és nyerj>> 

Ezek után felmerül a kérdés, jó dolog-e, ha a főnök és a beosztott baráti kapcsolatot ápol egymással. Matthew Kosinski, a Recruiter.com HR-portál szerkesztője elgondolkodott ezen.

Miért jó?
A fenti felmérés válaszadóinak 56 százaléka szerint ha személyesebb a kapcsolat a főnökkel, több idő fordítható a különféle kérdések alaposabb, szemtől szembeni megvitatására. 52 százalék úgy véledett, hogy a barátibb viszonynak köszönhetően rugalmasabb munkaidőt lehet kialakítani.

Miért nem jó?

Ám van itt egy kis bökkenő. Ha nagyon jóban vagy a főnököddel, az neked hasznos. Mi a helyzet a munkatársaiddal? Ők okkal vagy ok nélkül azt gondolhatják, hogy különleges elbánásban részesülsz a főnökkel fenntartott barátságnak köszönhetően. És ha afféle kis kedvencnek tartanak, pokollá tehetik az életedet az irodában.

Valószínűleg ez az oka, hogy a felmérésben megkérdezettek 65 százaléka nem akar a már meglévőnél még közelebbi viszonyt kialakítani a főnökével.

Ötből négy dolgozó azonban úgy vélekedett, hogy a főnökével ápolt kapcsolata pozitív hatásal volt a karrierjére – ez azonban nem jelenti azt, hogy baráti viszonyokról van szó, hiszen a dolgok olajozott működéséhez bőven elegendő a korrekt szakmaiság.

A túl közeli főnök-beosztott viszony további hátránya lehet, hogy esetleg akkor sem akarsz más céghez menni dolgozni, ha ez nagy előrelépés lenne a karriered vagy az anyagi helyzeted szempontjából, mert úgy érzed, nagyobb biztonságban és kényelemben vagy a mostani helyeden, és nem éri meg ezen változtatni.


Forrás: Jobline

 

Kétélű penge
A főnök-beosztott barátság tehát kétélű penge, amivel óvatosan kell bánni. Az, hogy a felek milyen viszonyt alakítanak ki egymással, személyes döntések sorozatának eredménye, ezért halálbiztos recept nincs rá. Amennyiben főnök és beosztott úgy döntenek, hogy barátok lehetnek, tudatában kell lenniük ennek lehetséges következményeivel, azaz előnyeivel és hárányaival.

A dolgot ráadásul bonyolítja, hogy nehéz pontosan meghatározni, mit értünk barátság alatt. Egy összeszokott, sikeres munkahelyi csapat tagjai nyilván barátokként definiálják egymást, mert mindenki számíthat a másikra, együtt ünnepelnek és közösen segítenek annak a társuknak, akinek valamilyen problémája van. Ilyen közegben a vezető is bizonyos értelemben egyenrangú partnernek tekinthető, azaz barát, de ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy a szabadideje egy részét a munkatársaival tölti vagy beavatja őket a személyes gondjaiba, ahogyan ez az igazi barátok között természetes.

Mindenkinél van tehát egy határ, és csakis tőle függ, hol húzza ezt meg.  

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről! Ráadásul most értékes ajándékokat is nyerhetsz. Regisztrálj itt>>
 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen