6 viselkedésbeli probléma, ami miatt megutálnak a munkatársaid (és hogyan hozd helyre)

szerző: Jobline
2015 november 10.

Sokat árthat valaki karrierjének, ha a viselkedése miatt nem szeretik a munkatársai, különösen a főnöke. Te hogy állsz ezzel? A legnehezebb a saját szemünkben észrevenni a gerendát, ezért nézzük, mire kell vigyázni.

Ha van pár dolog, amit különösen nem szeretsz néhány munkatársadban, tarts önvizsgálatot, mert neked is lehet olyan szokásod vagy tulajdonságod, amitől mások falnak vennek. Különösen az alábbi problémákra figyelj oda. Baj van, ha:

1. Mindent személyes sértésnek veszel
Semmit nem szabad magadra venni! Sokan vannak, akik folyamatosan úgy érzik, mindenki alaptalanul kritizálja őket, mert az a legfőbb cél, hogy nekik keresztbe tegyenek, és voltaképpen az egész világ összeesküdött ellenük. Ez az érzés idővel akár paranoiáig fokozódhat.

A helyzet az, hogy amikor valaki valamit mond, az leginkább róla szól, és a legkevésbé rólad, ezért ennek megfelelően kell értékelni. Ha érzékeltetik, hogy kitűnő munkatárs vagy, valaószínűleg azért mondják, mert szeretnek veled dolgozni és kedvelik a társaságodat. Amennyiben rossz dolgokat mondanak rólad, az lehet az oka, hogy kellemetlenül érzik magukat, amikor veled kommunikálnak, esetleg féltékenyek a sikereidre, a stílusodra vagy bármire.

Ha mindent személyes sértésnek veszel, azzal csak fájdalmat okozol magadnak, a tetejében romlik a produktivitásod is. Hallgasd meg mindenki véleményét, értékeld, ahogyan az ösztöneid súgják, aztán engedd el, és haladj tovább. Ezzel teszed a legjobbat magadnak.

2. Negatív dolgokon rágódsz
Nehéz pozitívnak maradni, ha az ember környezetében sokan a gondjaikat emlegetik, ecsetelik, mennyire szenvednek, és szüntelen azt fejtegetik, hogy a világ milyen kegyetlen. A magyarok folyamatos nyavalygására a szociálpszichológusok meg is alkották a panaszkultúra fogalmát: ebben a közegben gyanús, ha valaki nem azt bizonygatja állandóan, mennyire kibabrált vele az élet. Taszítsd el magadtól ezt az attitűdöt. Ha valamilyen negatív dolog merül fel, és megoldható, oldd meg minél hamarabb, ha viszont nem lehet rajta segíteni, legjobb, ha elfelejted.

3. Áldozatnak tekinted magad
Mindenki ismer mártír alkatú embert, aki a többiek és a körülmények áldozata. Védtelennek, kiszolgáltatottnak érzi magát és mindig másokat hibáztat vélt vagy valós nyomorúságáért. Az ilyen emberek nagyon fárasztóak és senki nem szereti őket. Mindenkinek lehet rossz napja, amikor úgy tűnik, semmi nem sikerül, de ez elmúlik, mert erőt lehet meríteni pozitív dolgokból, mozgósíthatók a kreatív tartalékok, mi több, segítséget lehet kérni másoktól, nem szégyen.


Forrás: Jobline

 

4. Nem vagy empatikus
Az utóbbi időben felértékelődött a munka világában a puha faktorok jelentősége, ez a készségcsoport ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki csapatban tudjon dolgozni, inspirálni tudjon másokat és támogassa a többieket. Ha hiányzik belőled az empátia, vagyis nem tudod magad beleképzelni mások helyébe, és nem vagy képes elemezni, értelmezni az érzéseiket, utálni fognak a kollégák, ráadásul nem tudsz hatékonyan dolgozni.

5. Túlreagálod a dolgokat
Ha képetlen vagy uralkodni az érzelmeiden, pokollá teszed a magad és mások életét. Nők és férfiak egyaránt lehetnek primadonnák, akik rögtön a plafonon vannak, ha a legkisebb sérelem éri őket vagy apró anomália fordul elő. Amennyiben hasonló magatartást tanúsítasz, észre fogod venni, mennyire irritálod a többieket, és fordíthatsz a dolgon. A hatékony kommunikáció alapvető fontosságú. Kezdeményezz beszélgetést a felmerült problémáról, és keress olyan külső nézőpontot, amelyből jól látszik, hogy túlreagálod a helyzetet: nincs is akkora baj, hogy érdemes lenne patáliát csapni miatta (sőt, talán semmilyen baj sincs, csak rosszul látod a dolgokat).

6. Örökösen megerősítésre vágysz
Természetes dolog, hogy szeretjük, ha elismerik a jól végzett munkánkat, tehetségünket és lelkesedésünket, de aki folyton dicséretre vár, és akár erőszakosan is igyekszik kikövetelni magának, hamar mások idegeire fog menni. Az ilyen magatartást könnyen úgy lehet értékelni, hogy az illető mások elé akarja tolni magát, mert az a meggyőződése, hogy többet ér és érdemel, mint a többiek.

Ahelyett, hogy nap mint nap újabb elismerést próbálsz kicsikarni, koncertrálj a hosszabb távú, nagyon sikerélményekre. Ez bizonyos érettséget feltételez: türelmesen és kitartóan azon kell munkálkodnod, hogy miután jelentős energiát fektettél be, komoly győzelmet arass. Ha folyton ünnepeltetni akarod magad, az elismerés értékét veszti, és csak a frusztráció marad, amit éppen ezel a magatartással szerettél volna elkerülni.

Innen merítettünk.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

empátia  •  attitűd
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen