Túlélő üzemmódban: így tervezz több alternatív karriert

szerző: Jobline
2015 november 23.

Keserűen csalódhat, aki megálmodja magának a tökéletes karriert, aztán a körülmények miatt kénytelen lemondani nagyratörő terveiről, és nem tudja, mihez fogjon. Az tervez okosan, aki több utat is elképzel magának, és felkészül arra, hogy gyorsan váltson, amikor a szükség úgy hozza.

La vida es corta, pero ancha, mondják a spanyolok. Az élet rövid, de széles. A közmondás kitűnően alkalmazható a mostani helyzetre, amikor egyre több a gazdasági-politikai bizonytalanság, ezért hiába van határozott célunk, mellette kidolgozott B, C, D tervekre is szükség van. De hogyan lehet kitalálni és megvalósítani az alternatív karrierek stratégiáját?

Egy amerikai karrierstratéga, dr. Katharine Brooks a potenciális életek koncepcióját javasolja. A tervek gyakorlati felvázolásához pedig nagy mennyiségű Post-it kreatív használatát ajánlja.

A potenciális életek kifejezés önmagáért beszél: nem szabad leragadni egyetlen lehetőségnél, mindig több vasat kell tartani a tűzben, közben ügyelve arra, hogy szét ne forgácsolódjunk, nehogy végül sokat markolva keveset fogjunk.

A Post-it praktikussága is nyilvánvaló. Minden ötletet, tervet-vázlatot, hasznos, inspiráló idézetet kiragaszthatunk az íróasztalunk fölötti táblára, aztán eldobhatjuk, ha már érvényességét vesztette.


Hogyan fest a koncepció megvalósítása?

1. Határozd meg, melyek a potenciális életeid. Fogj egy papírt, és sorban írd le, milyen élethelyzetekben tudod elképzelni magadat. Mely pályák, hivatások érdekelnek, miről szeretnél minél többet megtanulni. Ha van kedvenc hivatásod, mellette milyen egyéb foglalkozásokat tudnál elképzelni, amelyeket zökkenőmentesen össze lehet egyeztetni a főcsapás irányával. Még ne foglalkozz azzal, mennyit akarsz keresni vagy végül hány diplomát kellene megszerezned, egyelőre az ötletelésnél tartunk. Olyan karrierekre gondolj, amelyek megfelelnek a készségeidnek és a kedvteléseidnek, és ne zavarjon, ha első látásra nem passzolnak egymáshoz.

2. Ha kész a lista, jelölt meg rajta azokat a foglalkozásokat, amelyek a legjobban érdekelnek vagy a leginkább elérhetőnek tűnnek. Nyugodtan feltüntetheted a kockázatos foglalkozásokat is, amikből általában nemigen lehet megélni (hivatásos blogger, rockzenész), de nagyon szereted őket, ezért valószínűleg szívesen foglalkoznál ilyesmivel szabadidődben.

3. Akassz ki egy táblát az íróasztalod fölé. Írd Post-itokra a legfontosabb szakmákat és hobbikat a listáról, sorban ragaszd ki őket egymás mellé. Most ott van előtted, mi az, ami szerinted leginkább érdekelni fog a jövőben.

4. Fogj egy csomag Post-itot, és sorban írd a kis cetlikre, melyek azok a lépések, amelyek közelebb visznek ahhoz a bizonyos szakmához vagy hobbihoz, és ragaszd őket a megfelelő cetli alá. Például a Blogger feliratú Post-it alatt olyan lépések szerepelhetnek, mint „más blogok olvasása”, „ütős blognév kiválasztása”, „blogolási terv készítése”, „a WordPress megtanulása”. Minden foglalkozás és hobbi alatt végezd el ugyanezt a feladatsort, így több olyan oszlopot fogsz kapni, amelyek azt mutatják, hogyan kell haladnod az adott területen.

5. Kezdj el dolgozni a felvázolt tervek megvalósításán. Azoknak láss neki, amelyek a legjobban érdekelnek, amelyekből a legtöbb energiát merítheted, a legtöbb örömet adják. Dolgozhatsz úgy, hogy a legfontosabb hivatás céljait próbálod megvalósítani, miközben egy-két hobbival is haladsz. Amikor valamelyik szakmától vagy hobbitól elmegy a kedved, távolítsd el a vonatkozó Post-it oszlopot a tábláról. (Például menet közben kiderülhet, hogy mégsem akarsz jogász lenni, esetleg felhagysz a japántanulással vagy rájössz, hogy sosem lesz belőled amatőr maratoni futó.)

A fenti módszer előnye, hogy rendezett, áttekinthető formában állnak előtted a karrierterveid. Vizualizálhatod a lépéseket és egyszerűen módosíthatsz rajtuk (leszedsz néhány régi Post-itot, fölraksz pár újat). Megspékelheted mindezt azzal, hogy határidőket is megadsz magadnak, amiket be is tartasz.

Potenciális életek koncepció + Post-itos gondolkodás = út az alternatív karrierek felé.

Kövess minket a Facebookon is!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen