Mit tegyél, ha a főnököd etikátlan dolgot kér

szerző: Jobline
2015 december 07.

Az egyik legsúlyosabb dilemma egy dolgozó életében, ha a főnöke olyasmire kéri, amit nem lenne szabad megtennie. Kockáztassa az állását vagy cselekedjen jobb meggyőződése ellenére?

Etikátlan utasítás esetén abból is baj lehet, ha szót fogadunk a főnöknek, meg abból is, ha nemet mondunk neki. Ilyenkor számos szempontot mérgelve kell meghozni az optimális döntést, javasolja Lynn Taylor munkaügyi szakértő.

A legfontosabb: ha biztos, hogy a dolog illegális és jogi következményei lehetnek, nem szabad teljesíteni a kérést. (Például fontos adatok megsemmisítése, a hatóságok vagy az ügyfelek megtévesztése, túlszámlázás, illegális személyzeti módszerek esetén.) Amennyiben az eset inkább a szürke zónába tartozik, tehát a jogi kockázat alacsony, viszont etikai kérdések merülnek fel, alaposan át kell gondolni a helyezetet.

1. Biztosan érted, miről van szó?
Gyanús kérés esetén bizonyosodj meg arról, hogy birtokában vagy-e minden ténynek és összefüggésnek. Kérd a főnököt, hogy ismételje meg a kérést és magyarázza el alaposabban, miről van szó. Ne reagáld túl a problémát és adj időt magadnak a megfontolt válaszra.

2. Hallgass az ösztöneidre és kérdezz, sokat
Ha az alaposabb magyarázat meghallgatása után még mindig olyan érzésed van, hogy etikátlan dologról lehet szó, valószínűleg tényleg ez a helyzet. Kérdezz rá, hogy a főnök valóban így gondolja-e. Világíts rá arra, hogy ez az eljárás nem felel meg az előírásoknak vagy szembemegy az eddig alkalmazott céges gyakorlattal. Vesd fel, hogy ez a lépés rövid távon talán meghozza a várt eredményt, de veszélyezteti a cég jó hírnevét, az ügyfelek elveszthetik a belé vetett bizalmukat, a felügyelet idővel kimutathatja, hogy hiba van kréta körül.

3. Hallgass az erkölcsi iránytűdre
Az etikátlan kérés teljesítése hosszú időn át lelkiismeret-furdalást okozhat, ráadásul károsan befolyásolhatja mások üzletmenetét vagy sorsát. Gondold végig, megéri-e vállalni ennek a terhét. Vannak esetek, amikor az ember inkább kockáztassa az állását, semmint olyat tegyen, amit örökre bánni fog.

4. Ne próbáld elkenni a dolgot
Jó taktika kicsit húzni az időt a kérdésekkel, hátha a főnök közben rájön, hogy helytelen dologgal próbálkozik, de nem szabad túlsokáig halogatni a választ. Amikor összeállt a kép – mennyire helytelen, amit tenned kellene és mekkora kockázatokkal jár –, lépned kell.


 

5. Próbálj érvelni
Ha elég erős a diplomáciai érzéked, a főnököddel lehet vitatkozni és korábban is meggyőzhető volt már észérvekkel, add elő, milyen fenntartásaid vannak az etikátlan kéréssel kapcsolatban. Az erkölcsi probléma felvetésén túl sorold fel a gyakorlati érveket is: ez a lépés miért nem lenne jó a cégnek, a főnöknek és neked magadnak. Ezzel azt hangsúlyozod, hogy nagyra értékeled a munkádat, és lojális vagy a céghez meg a főnökhöz, tehát nem makacsságból ellenkezel, hanem mert mindenkinek jót akarsz. Az is lehet, hogy a beszélgetés brainstorminggá alakul, és felmerül egy olyan alternatív megoldás, amellyel elkerülhető az etikátlan lépés, csak erre a főnök eddig nem gondolt.

6. Ne hagyd magad megfélemlíteni
Egy autoriter főnökben erős lehet a késztetés, hogy fenyegetéssel bírja cselekvésre a habozó alkalmazottat, de nem szabad hagyni, hogy megfélemlítsen. Míg mindig jobb, ha elveszíted az állásod, mintsem bíróság elé kerülj (amúgy ebben az esetben is elveszítenéd az állásodat). A törvényt nem hatja meg az az érvelés, hogy „parancsra tettem”, aki illegális dolgot követ el, ugyanúgy megbüntetik, mintha nem egy felbujtónak engedelmeskedett volna.

Ugyanakkor fenyegetés hatására ne válts te is agresszív üzemmódba, átvéve az ellenfél stílusát, maradj nyugodt és diplomatikus.

7. Tégy óvintézkedéseket
Ha a beszélgetés során nem sikerült megértetni a főnökkel, hogy nem szeretnéd teljesíteni az etikátlan kérést, kérd meg, hogy minden részletesen írjon le, és az utasítást küldje el emailben. Ilyenkor szöget üthet a főnök fejébe, hogy talán baj lehet abból, amire kér, illetve írás közben racionálisabban át tudja gondolja a kérés hasznát és lehetséges negatív következményeit.

A céges kultúrától függ, hogy bizalommal fordulhatsz-e a főnököd főnökéhez vagy a HR-hez. Ha igen, ismertesd meg velük a problémát. Ha főnök hajlandó volt írásban megküldeni neked az utasítást, mustasd meg nekik. Ezután a döntés már az ő kezükben van.

8. Mondj nemet
Előfordulhat, hogy mindenképpen kénytelen vagy nemet mondani. Ezt kétféleképpen teheted. Visszautasítod a kérést, és várod a következményeket, illetve a nem kimondásával egy időben beadod a felmondásodat. Különösen akkor érdemes ez utóbbit tenni, ha a kérés olyan súlyos problémát vet fel, ami miatt nem érdemes a cégnél maradni, illetve a főnökkel nem lenne jó tovább együtt dolgozni, ha mégis maradhatsz a munkahelyeden.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen