Mit tanulhatnak a mentorok a Csillagok háborújából?

szerző: Jobline
2016 január 06.

A kasszarobbantó űroperából az is sokat tanulhat, aki egyébként nem rajong a fénykardokért vagy a bolygóromboló űrállomásokért.

A Csillagok háborúja története réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban játszódik, de természetesen minden egyes momentuma rólunk szól. Mint azt számos tanulmány kimutatta, példátlan sikerének fő oka, hogy univerzális témákat dolgoz fel, népmeséket, mítoszokat és bibliai toposzokat gyúr össze mesterien többé-kevésbé koherens történetté. Ennek köszönhetően a Csillagok háborújában mindenki megtalálhatja az őt leginkább érdeklő tanulságot. A mentorok például azt, hogy az ősi tudást tovább kell adni a kiválasztottaknak, hogy a méltó tanítványok a galaxis jobbítására használhassák különleges képességeiket.

A legújabb epizód, a Csillagok háborúja – Az ébredő Erő például a következő hasznos üzeneteket tartalmazza a mentorok számára:

1. A legnagyobb tehetségek a legváratlanabb helyeken bukkannak fel. Az 1977-es első (a történet kronológiája szerint negyedik) részben Luke Skywalker és Han Solo szokatlannak mondható társadalmi hátterű figurák ahhoz képest, mekkora hatással lesznek a galaxisban folyó polgárháborúra. Egyikük parasztgyerek, a másik csillagközi bűnöző. Az új rész főszereplői, Rey és Finn szintén nem átlagpolgárok. A lány egy sivatagi bolygón roncsokat fosztogat, vagyis, tisztesség ne essék szólván, lomizásból él, a fiú pedig identitásproblémával küzdő rohamosztagos, aki lassan rájön, hogy különleges képességek birtokában van. Első pillantásra egyikükről sem gondolnánk, mekkora hős válik belőlük. Vagyis senkiről nem szabad első látásra ítéletet alkotni, előbb derüljön ki, mire képes.

2. Történjen bármi, a jövőnek a múltra kell épülnie. Ray és Finn nemzedéke az eredeti trilógia eseményeit már legendaként kezeli. Azonban rá kell jönniük, hogy minden, amit mesének hittek, megtörtént, és ők maguk is nagy hatással vannak az események menetére – ekkor foglalhatják el a sors által számukra kínált pozíciót. A mentornak a régi igazságokra kell alapoznia a tanítását.


 

3. Örömmel kell átadni a tudást. A mentor nincs könnyű helyzetben, amikor megjelenik a friss tehetség, akinek különlegesek a képességei, buzog benne a tettvágy, szemtelenül fiatal, és készen áll arra, hogy energikusan az idős mester helyébe lépjen. De ha a mentor örömmel és önzetlenül átadja a tudását, a fiatal tehetség képességei tovább gazdagodnak, miközben a mentor hatalma és befolyása megmarad.

4. Amikor el kell engedni a tanítványt, hadd menjen. A mentor nem garantálhatja, mi lesz a pártfogási folyamat végkimenetele, mert nagyon sok külső tényező is szerepet játszik. A mentor a lelkét kiteheti, minden tudását átadhatja és maximálisan megbízhat a tanítványban, mégis előfordulhat, hogy elcsábítja őt a Sötét Oldal, árulást követ el előre megfontolt szándékkal, aljas indokból, vagy egyszerűen csak érthetetlenül viselkedik. Ha ez történik, nem szabad kétségbeesni, hiszen még számos folytatás van előkészületben. Ami megtörtént, természetesen nem lehet már visszacsinálni, de általában van esély arra, hogy a dolgok jobbrafordulnak – és akkor a mentor visszaszerezheti régi befolyását.

Jeremy Kingsley cikke nyomán.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen