Mit tegyél, mielőtt belevágnál egy külföldi képzésbe vagy munkába?

szerző: Jobline
2016 május 27.

Gondoltál már valaha arra, hogy külföldön tanulj vagy dolgozz, de leginkább csak megvontad a vállad, mert nem hitted, hogy ez megvalósítható, vagy nem bíztál abban, hogy az ott szerzett tapasztalat releváns lenne a karrieredet illetően? Ha igen, nem vagy egyedül, pedig érdemes elgondolkodnod ezen a lehetőségen.

Sok oka lehet, amiért például az egyetemi hallgatók nem mennek el külföldre: mert ott nincsenek biztosítva azok a képzések, melyek a diplomájukhoz kellenek, nem számítanak be az ott szerzett kreditpontok, vagy a kínált programok megfizethetetlenül drágák. A szakemberek pedig ritkán gondolnak arra, hogy külföldi képzési programokban vegyenek részt, hiszen úgy vélik, mivel már nem diákok, semmilyen lehetőség nem áll rendelkezésükre.

Pedig ezek a programok többről szólnak, mintsem eltölteni egy félévet külföldön sangriát kortyolgatva. Fontos készségeket, kapcsolati hálót építhetsz általuk, és olyan szakmai tapasztalatot szerezhetsz, mely hozzáadott értékkel bír a jövődet illetően. Ezek a programok pedig nem korlátozódnak kizárólag a diákokra.

Akár még mindig az iskolapadban ülsz, akár már tapasztalt profi vagy, ez a pár szempont segíthet abban, hogyan olyan külföldi lehetőségeket találj, melyek hasznosak a karriered szempontjából, és remek tapasztalatot szerezhetsz általuk, amit majd akár itthon is kamatoztathatsz.

1. Keress támogatást
A legnagyobb kihívás, mely korlátozza a külföldi programokban való részvételt, a képzések, programok költségei. Az egyetemi hallgatók számára nemcsak a tandíjjal kell foglalkozni, hanem el kell számolni a lakhatással, megélhetési költségekkel, beszerezendő könyvekkel… stb. A helyi valutaárfolyam pedig jelentősen megnövelheti ezeket a kiadásokat. A dolgozóknál akár több hónap fizetés nélküli időszak is kieshet. De léteznek olyan lehetőségek, melyek miatt nem kell bankot rabolni a külföldi tapasztalatszerzéshez, sőt akár támogatást és ösztöndíjat is biztosítanak.

Tanulóknak
Kérdezd meg az egyetemen, hogy milyen finanszírozási lehetőségek állnak rendelkezésedre. Vagy keress külső finanszírozási lehetőségeket után különféle szervezeteknél. Az önkéntes programoknál gyakran biztosítják a szállást, az utazást, a napi háromszori étkezést, és az árúk sem horribilis.

Szakembereknek
Ha külföldi kiküldetésben van lehetőséged utazni, a felek állapodnak meg arról, hogy melyikük, milyen formában viseli a kiküldetés költségeit, ezért érdemes felkészülnöd erre a tárgyalási helyzetre. A cégcsoporton belüli külföldi munkavégzés esetén kiküldetési megállapodást kell kötnötök. Alaposan nézd át, mielőtt aláírnád, hogy mindenképpen előnyösen kerülj ki a helyzetből, például meglegyen a jogfolytonosság és a munkaadó továbbfoglalkoztatási kötelezettsége a munkavállaló visszatérése esetén. Külsős szakmai program esetén is érdemes tárgyalni, főleg ha üzleti, szakmai átfedés van a képzés és a cég profilja között.

2. Olyan programot keress, mely fontos a karriered szempontjából
Gyakran gondolunk úgy a külföldi tartózkodásra, hogy ott majd egy olyan új világot ismerhetünk meg, mely teljesen távol esik a tanulmányainktól vagy a szakmánktól. A valóságban azonban rengeteg lehetőség van, mely később alkalmazhatóvá válik a karrieredben, és hihetetlenül fontos érték lesz idehaza. Például leginkább anyanyelvi környezetben tanulhatunk meg folyékonyan beszélni egy idegen nyelvet. A külföldi utazás új távlatokat nyithat az életedben, felfedezhetsz új szenvedélyeket, és számos olyan készségre szert tehetsz, melyek nagyon fontosak jelenlegi vagy jövőbeni pályád szempontjából.

Tanulóknak
Az erős szakmai tapasztalatokat nyújtó kutatási programok – mint például a szakmai gyakorlatok vagy a gyakorlati projekt menedzsment – mindenképpen jól fognak mutatni majd az önéletrajzodban. Beszélj a program koordinátorával vagy olyan emberekkel, akik már elvégezték, és győződj meg róla, hogy olyan lehetőségeket kínál neked, melyek segítenek előrelépni majd a választott karrieredben.

Szakembereknek
Bármilyen területen is szeretnél előre lépni, számos rövid távú (1-3 hónapos) szakmai programot találhatsz, amely segít tapasztalatot szerezni, és jól fog mutatni az önéletrajzodban. Nézhetsz olyan programokat is akár, melyek egyetemek, nonprofit szervezetek vagy az állam által támogatottak. Olyan nemzetközi programokat keress, melyek megegyeznek a karrier céljaiddal. Bővítheted általuk tudásodat, és ajtót nyithatsz új pozícióknak is.

 

 



3. Olyan tapasztalatot keress, mely kihívást jelent
A külföldön folytatott tanulmányokkal, képzésekkel, szakmai gyakorlatokkal kapcsolatos egyik nagy kritika, hogy úgy tűnhet, mintha egy szórakoztató kirándulásra ruccanna ki az ember, és nem a karrierjét segítené elő ezzel a tapasztalattal. Emiatt külföldön sokszor bezárulhatunk, elhatárolhatjuk magunkat a helyi közösségektől, vagyis „magyaros” tapasztalatokat hozunk új helyekre. Akárcsak egy régi viccben szereplő házaspár, aki külföldi utazására magával cipelt egy tucat babgulyás konzervet, és a tenger gyümölcseit is csak erős paprikával fűszerezve volt hajlandó megenni. Emiatt alig változunk valamit, mikor visszatérünk a hazánkba, nem szerzünk új érdeklődési köröket, mélyebb betekintést az adott kultúrába, és a nyelvtudásunk sem tud fejlődni. De ennek nem kell így lennie: bátran találhatunk olyan lehetőségeket odakint, melyek valóban segítenek tágítani a világnézetünket.

Tanulóknak
Amikor épp külföldi programokat keresünk, vegyük figyelembe, mit szeretnénk kapni tőle, és mi különbözteti meg ezt más programoktól. Tudsz gyakorlati tapasztalatot szerezni például a területeden? Olyan programot keress, mely újat nyújt, valami olyat, amit itthon nem tudnál megkapni.

Szakembereknek
Egy külföldi szakmai gyakorlat esély lehet arra, hogy kilépjél a komfortzónádból, új környezetben dolgozhass, és új készségeket sajátíthass el, melyeket itthon nem lennél képes, például a folyékony nyelvtudás, vagy teljesen más kultúrából származó személyekkel való együttdolgozás. Akár a jelenlegi cégednél lévő nemzetközi áthelyezéseken töprengesz, akár külsős programok után kutatsz a neten, bizonyosodj meg róla, hogy az adott lehetőség ebben fog neked segíteni. Tedd fel a kérdést: ez a lehetőség megnövelheti az ügyfélkörömet?  Bővíteni tudom a kapcsolati hálómat? Gondolkozz el azon, hosszú távon milyen javulásokat tudsz elérni általa a karrieredben.

4. Gondold át, hogyan tudod ezt tapasztalatot belefoglalni az önéletrajzodba
Amikor a HR-menedzserek átnézik az önéletrajzodat vagy interjúztatnak, a külföldi tanulmányok említése mindenképpen megmozgatja a fantáziájukat, akár pozitív, akár negatív irányban. Ezek az élmények nagyon szubjektívek, ezért emeld ki, milyen képességeid fejlődtek ezzel az utazással, és hogy ez hogyan kapcsolható össze közvetlenül a megpályázott lehetőséggel.

Tanulóknak
Minden fontos lehet, amit külföldön csináltál. Például ha egy egészségügyi programban dolgoztál koordinátorként, akkor az a vezetői, kezdeményezői képességeidről tanúskodhat.

Szakembereknek
A külföldi pályafutás nagyon vonzó és érdekes lehet az interjúztatóknak, és arról árulkodik, hogy a nemzetközi piacon is megállhatod a helyedet, csupán hangsúlyoznod kell a szakmai fejlődésedet, melyet az út során szereztél. Ha például külföldi tartózkodásod alatt magas beosztású vezetőkkel találkoztál, készülj fel arra, hogy beszélni tudj ezekről a konkrét helyzetekről. Hangsúlyozd, hogy a külföldi tapasztalatod miért jó a cégnek, például mert jobban megérted a különböző kultúrájú ügyfeleket, vagy mert erős nemzetközi kapcsolati hálóval rendelkezel.

A The Muse cikke nyomán


Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen