Telefonos interjú: figyelj oda a testbeszédedre!
Furán hangzik: miért érdekes a testbeszéd telefonálás közben, hiszen a másik fél nem lát minket? Látni nem lát, viszont hall, a hangunkat pedig befolyásolja, milyen pozitúrát veszünk fel és mit csinálunk beszélgetés közben.
Hétköznapi beszédszituációban is bárki meg tudja mondani, hogy a vonal másik végén hogyan érzi magát a beszélgetőpartner: vidám, oldott, feszült, lelkes, netán elkalandozik a figyelme? Egy profi interjúztató még hathatósabban meg tudja állapítani, milyen lelkiállapotban van a célszemély, és messzemenő következtetéseket von le, amelyek befolyásolhatják a karrieredet. Ezért nem mindegy, milyen a tesbeszéded, amikor telefonon kommunikálsz.
Peggy McKee karrierszakértő hét jó tanáccsal szolgál, mire kell ügyelni telefoninterjú közben.
Gyakorold az erőpózt
Nem biztos, hogy mindenkinek bejön, de sokaknak segít az erőpóz – ezt ajánlja Amy Cuddy, a Harvardon tanító pszichológus. A minta két szuperhős, Wonder Woman és Superman jól ismert póza: állj közepes terpeszbe, húzd ki magad, kezek a csípőn, az áll büszkén felszegve. Az interjú előtt pár perccel vágd magad ebbe a pózba, és képzeld magad szuperhősnek. Érezd, ahogy átjár az önbizalom, tudatosítsd, hogy legyőzhetetlen vagy. Ez a magabiztosság a hangodon is átjön, amikor sor kerül a telefonos interjúra.
Állj fel
Telefonos értékesítőknél az egyik alapszabály, hogy állva kell tárgyalni az ügyféllel. Ha félig összeroskadva kucorogsz az asztalnál, a hangod is kicsit lagymatag és fáradt lesz, állva viszont erőteljesen és lendületesen tudod közvetíteni, amit mondani szeretnél, mert több energiát és magabiztosságot sugárzol.
Járkálj
Szintén embere válogatja, mennyire hatásos ez a technika, de ha az átlagosnál izgulósabb vagy, a járkálás segíthet az idegesség levezetésében, és lendületet is ad. Amerikában egyébként nemrég jött divatba, hogy könnyed mozgás – séta, kocogás, biciklizés – közben folytatnak üzleti tárgyalásokat, és a facebookos Zuckerbergről is tudjuk, hogy a Szilícium-völgyben abszolvált hosszú séták közben üt nyélbe milliárdos bizniszeket. A dologban tehát lehet valami.
Ha muszáj ülnöd, ülj egyenesen
Amennyiben ülnöd kell (például mert jegyzetelsz), húzd ki magad, különben a hangod fáradt, erőltetett lehet, ami azt a benyomást keltheti, hogy nem vagy elég lelkes, nem is érdekel igazán a lehetőség. Az egyenes testtartás ráadásul jobb légzést biztosít, amitől magabiztosabb lesz a hangod.
Csak lazán
Akár állsz, akár ülsz, akár sétálsz, igyekezz laza lenni, mert a feszültséget hallani lehet a hangodon. Ne fond össze a karodat a mellkasod előtt vagy ne könyökölj, mert ez is átjön beszélgetés közben.
Ne mocorogj, ne babrálj semmit
Feszült helyzetben – mint egy telefonos interjú – sokan hajlamosak idegesen izegni-mozogni, az ujjaikkal vagy a lábukkal dobolni, esetleg a golyóstollat kattogtatni. Ez nemcsak a beszédhangra van hatással, hanem tisztán hallható a telefonban, és sokatmondó üzenetet küld az interjúztatónak: stresszes, labilis alannyal van dolga, aki nem biztos, hogy megállja a helyét éles helyzetben.
Mosolyogj
Ez is különös, de ha valaki mosolyog, az áthallatszik a telefonon. Ahogyan az ellenkezője is: amikor feszülten, merev szájjal beszélsz, az negatívan befolyásolja a hangfekvésedet. A mosoly nyugalmat és magabiztosságot sugároz, és közelebb visz ahhoz, hogy megkapd az állást.
Kövess minket a Facebookon!
Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!