8 dolog, amit tudnod kell, mielőtt szabadúszó leszel

szerző: Jobline
2016 július 06.

Csábító a szabadság, de nagyon komoly ára van.

Aki a szabadúszást választja, nyilván azért teszi, mert tudja, ez az életforma merőben különbözik a megszokott, kötött, nyolc órás munkától, ahol a játékszabályokat nem magunk írjuk. A gondolat tehát csábító, főleg ha már éveket töltöttünk a mókuskerékben, és szeretnénk végre a kezünkbe venni az irányítást, azonban a szabadúszó létformának is megvannak a maga nehézségei. Nem is kevés. A Recruiter összegyűjtötte azokat az akadályokat, melyekkel minden vállalkozó szellemű embernek szembe kell néznie. Élni, mint hal a vízben? A szabadúszás korántsem jelenti ezt. Aki erre a területre téved, többé nem háríthatja a felelősséget másra (kollégáira, főnökeire…), és meg kell tanulnia nemcsak a szakmájában, de a marketing, pénzügy területén is helytállni.

Íme a kilenc pont, melyeken simán horogra akadhatsz, ha nem gondolod át alaposan a döntésedet:

1. Legyen nagy lelkierőd
Légy felkészülve arra, hogy pillanatok alatt elveszítheted a megbízásaidat, hiszen az ügyfefelet korántsem köti annyi szabály, mint ha rendes munkavállalóként dolgoznál nála, ráadásul a szerződések általában nem határozatlan időre szólnak. Számításba kell venned, hogy egy-egy munka bármikor elúszhat, és még az is előfordulhat, hogy nem fizetnek ki. Sokkal többször történik ilyen, mint gondolnád, és a legtöbb esetben ennek semmi köze sincs a munkád minőségéhez. Ezt szem előtt tartva mindig emlékezz két dologra: ne vedd magadra ezeket a helyzeteket, és tedd változatossá a repertoárodat. A bevételi forrásaid ne csak egy helyről származzanak: legyen egy alap (legalább heti 10 órás) munkád, emellett pedig több rövid távú megbízásod is. Idővel kitapasztalod, melyik ügyfélben bízhatsz hosszú távon is.

2. A szabadúszás nem mindenkinek való
Sokan arra gondolnak, hogy a szabadúszással megvalósíthatják régóta dédelgetett álmukat: otthonról, kényelmes körülmények között végezhetik azt, amihez értenek. Az otthonról végzett munka ugyan első hallásra vonzónak tűnik, de a valóságban egyáltalán nem izgalmas, kihívást jelentő és felszabadító. Az otthoni környezet gyakran inkább mondható ingerszegénynek, mintsem lazának, és sokkal több stresszt is tartogathat, mintha egy irodában töltenéd a munkaidőt. Hogy miért? Mert nagyon könnyen eshetünk kísértésbe, hogy megszakítsuk valamivel az épp elkezdett munkát. Még ha egyedül is vagyunk otthon, az attól való rettegés, hogy a csengő bármikor megszólalhat, a gyerekek hazajöhetnek az iskolából, vagy csak be kell engedni megint a vízóraleolvasót, nem engedi, hogy belemerüljünk a munkába. Következésképpen a családdal töltött idő sem lesz kielégítő, mert könnyen elcsúszhatunk a feladatainkkal, melyeket aztán estére hagyunk, mikor már mindenki alszik. Mindezt figyelembe véve még az is megeshet, hogy pár hónap után visszasírjuk az irodai környezetet.

3. A saját főnöködnek kell lenned
Elsőre ez is jól hangzik, hiszen végre a magad ura lehetsz. De biztos olyan könnyű ezt megvalósítani? Gondolj csak bele: ha a hagyományos munkahelyi környezetben az ügyfeleiddel valami gond adódik, akkor értesíted a főnöködet, aki segít megoldani a problémát. Mindezt szabadúszóként nem teheted meg, senkire sem tudsz hagyatkozni, csak magadra számíthatsz. Ezért úgy kell gondolkodnod, mint a főnöködnek, ki kell tudnod lépni saját magadból, és a felmerülő helyzeteket teljesen más szemszögből vizsgálni, mint egy sima munkavállaló.

4. Megfeledkezhetsz az adóról
Ha vállalkozóként dolgozol, magadnak kell gondoskodnod az adód befizetéséről. Kisadózóként például minden hónap 12-éig el kell utalnod az adót. Nem foghatod a bérügyre, ha netán elfeledkezel róla, és a büntetés is téged súlyt, nem a munkáltatót.

 

 


5. Trükkösen kell tudnod ütemezni
Egyes projekteknek hosszabb átfutási idejük van, míg mások rövid távúak. Fel kell tudnod mérni, hogy milyen típusú projektek várnak rád a közeljövőben, mikorra várható a kifizetés, és mindezzel kalkulálva kell beosztanod nemcsak az idődet, hanem a pénzedet is. Emellett fontos azt is megtanulnod, hogy mely projektek és ügyfelek élveznek elsőbbséget, és ezeket már egy hónappal előre be kell illesztened a menetrendedbe, míg a lyukakat kisebb projektekkel kell feltöltened.

6. Te leszel a saját back office-od
Mindez azt jelenti, hogy némi pénzügyi alapismeretekre kell szert tenned, és meg kell szeretned a számviteli, értékesítési és ügyfélkapcsolati munkát is a szakterületed mellett. Tudnod kell, hogyan különböztesd meg a fontos ügyfeleket azoktól, akik csak rabolják az idődet, hiszen a szabadúszó életformára a leginkább igaz a mondás: az idő pénz. Ki az, aki a legélvezetesebb és legnyereségesebb munkát nyújtja a számodra anélkül, hogy az idődet és az energiádat rabolná?

7. Szakíts időt a fejlődésre
Tedd félre a munkát pár hétre, és figyelmeztesd az ügyfeleidet, hogy X ideig nem tudsz majd rendszeresen hozzáférni a telefonodhoz, e-mailjeidhez vagy a Facebookhoz. Miután biztosítottad a zavartalan nyugalmat, találj ki kizárólag önmagad számára egy olyan kreatív projektet, ami összhangban van a terveiddel. Gyakorold és ismételd meg annyiszor, ahányszor csak lehetséges, például minden harmadik hónapban. Ez a legjobb módja annak, hogy szabadúszó karrieredet hosszú távú céljaidhoz igazítsd.

8. Jelen kell lenned a piacon: márkaépítés
A munkád mellett elég sok időt kell önreklámozással, tanulással és kapcsolatépítéssel töltened, még akkor is, ha eleinte nem igen látod megtérülni ezt az energiabefektetést. A személyes márka (personal brand) felépítéséhez tudnod kell pozícionálnod magad, majd ehhez igazítani a termékedet, végül bevezetned magad a piacra. Ez a munka ugyanúgy éveket vehet igénybe, mint bármilyen más márka marketingje, ezért a türelem elengedhetetlen tulajdonsága minden szabadúszónak.


 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen