11 jele annak, hogy fejletlen az érzelmi intelligenciád

szerző: Jobline
2017 február 03.

Ha ezekből legalább 5 illik rád, az baj, de le tudod dolgozni a hátrányt, mert az érzelmi intelligencia tanulható.

Az átlagos IQ-val rendelkező emberek az esetek 70%-ában jobban teljesítenek, mint a magasabb IQ-val rendelkezők. Ez a felfedezés megrengette azt a képzetet, hogy az IQ a siker egyetlen forrása.

Az érzelmi intelligencia (EQ) és a jó teljesítmény szoros kapcsolatát az is bizonyítja, hogy a legjobban teljesítők 90%-a magas érzelmi intelligenciával rendelkezik. Az érzelmi intelligencia azonban kicsit megfoghatatlan, mégis ez befolyásolja, hogyan kezeljük a viselkedésünket, hogyan navigáljuk magunkat az összetett társas helyzetekben, és milyen személyes döntéseket hozunk a pozitív eredményekért.

Hiába jelentős tehát az EQ-szint, annak megfoghatatlan természete miatt igen nehéz eldöntenünk, milyen szinten állunk, illetve hogyan dolgozhatunk a hiányosságainkon. A most következő tulajdonságok alacsony EQ-ról tanúskodnak, ezért ha szeretnénk nagyobb sikereket elérni, ezeken a hiányosságainkon kell változtatnunk.

1. Könnyen stresszessé válsz
Amikor elfojtjuk az érzelmeinket, azok könnyen feszültség, stressz és szorongás képében kezdenek gyötörni, és eltorzítják testünket és lelkünket. Az érzelmi intelligencia fejlesztésével sokkal jobban kezelhetővé válik a stressz, mert képesek leszünk azonnali válaszokat adni a nehéz helyzetekre, mielőtt a dolgok túlnőnének rajtunk.

Azok az emberek, akik nem használják az érzelmi intelligenciájukban rejlő lehetőségeket, sokkal nagyobb valószínűséggel fordulnak más, kevésbé hatékony eszközökhöz hangulatuk javításáért; kétszer nagyobb valószínűséggel tapasztalnak meg szorongást, depressziót, esnek függőségbe vagy szenvednek öngyilkossági gondolatoktól.

2. Nehezen érvényesíted magad
A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek képesek a jó modort, az empátiát és a kedvességet egyensúlyban tartani az önérvényesítés és a határaik meghúzásának képességével. Ez a kombináció ideális a konfliktusok kezeléséhez, azonban ennek hiányában viselkedésünk passzívvá vagy túlságosan agresszívvá válik.

Az érzelmileg intelligens emberek megtartják az egyensúlyt, és képesek távol tartani magukat a kontrollálatlan érzelmi reakcióktól. Ez lehetővé teszi számukra, hogy semlegesítsék a nehéz, energiavámpír szerű embereket anélkül, hogy ellenséget gyártanának belőlük.

3. Korlátozott az érzelmi szókincsed
Minden ember megtapasztalja az érzelmek széles skáláját, ám csak kevesen tudják pontosan azonosítani őket. A Business Insider kutatása kimutatta, hogy a válaszadók csupán 36%-a volt képes erre, ami azért baj, mert a címkézetlen érzelmek gyakran félreérthetőek, ezért irracionális döntésekhez és kontraproduktív cselekedetekhez vezethetnek.

A magas érzelmi intelligenciájú emberek mesterei az érzelmeknek, mert megértették őket, és kiterjedt szókincsük van a meghatározásukra. Míg a legtöbb ember szimplán csak azt mondaná, hogy rosszul érzi magát, addig az emocionálisan intelligens emberek pontos különbséget tudnak tenni aközött, hogy éppen frusztráltnak, nyomottnak vagy idegesnek érzik-e magukat. Minél specifikusabb a szóhasználatunk, annál nagyobb betekintést nyerünk abba, hogyan érezzük magunkat, mi okozta ezt, és mit kell tennünk vele.

4. Hamar ítélkezel, és utána vehemensen véded az álláspontodat
Az alacsony EQ-jú emberek gyorsan alkotnak véleményt, és csak azokat a bizonyítékokat veszik figyelembe, amelyek alátámasztják a véleményüket, az ellenérveket pedig figyelmen kívül hagyják. Akár orrvérzésig is kiállnak helytelen véleményük mellett, ami különösen veszélyes a vezetők esetében, amint átgondolatlan ötleteik a csapat stratégiájává válnak.

A magas EQ-val megáldott emberek hagyják ötleteiket „pácolódni”, hiszen tudják, hogy az első reakciókat érzelmek okozzák. A gondolataiknak is időt adnak, és megvizsgálják a lehetséges következményeket és ellenérveket is. Ezután megbeszélik az ötletüket másokkal, és számításba veszik a többiek véleményét is.

 


5. Nem tudod elengedni a negatív érzelmeket
Gondolj egy olyan fenyegető helyzetre, amitől a tested harci üzemmódba került, ami küzdelemre vagy menekülésre kényszerített. Amikor veszély fenyeget, ez a reakció nagyon fontos a túlélés szempontjából, de amikor ez a veszély már rég elmúlt, a stresszhez való ragaszkodás rombolja a testet, és akár olyan egészségügyi következményei is lehetnek, mint a magas vérnyomás vagy a szívelégtelenség.

6. Nem tudsz megbocsátani
Az érzelmileg intelligens emberek távolságot tartanak a hibáiktól, de nem feledkeznek meg róluk. Azáltal, hogy biztonságos távolságban tartják őket, képesek reflektálni rájuk, és a jövőbeli sikerekhez igazítani őket. Ha túl sokat időzünk a hibáinkon való rágódással, idegesek és bátortalanok leszünk, míg ha teljesen megfeledkezünk róluk, ugyanabba a hibába eshetünk újra.

7. Gyakran érzed úgy, hogy nem értenek meg
Érzelmi intelligencia hiányában gyakran érezheted magad meg nem értettnek, mert nem tudod úgy közvetíteni a gondolataidat, hogy mások számára is világos legyenek. Az érzelmileg fejlett emberek tudják, hogy nem mindig lehetséges tökéletesen visszaadni egy-egy ötletet. Azonban amikor látják, hogy a többiek nem értik a mondandójukat, igazítanak a megközelítésükön, és olyan módon kommunikálnak, hogy üzenetük megértésre találjon.

8. Nem ismered a gyenge pontjaidat
Mindenkinek vannak gyenge pontjai– olyan helyzetek és emberek, amelyek és akik impulzív válaszokra sarkallnak minket. A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek ismerik ezeket a gyenge pontokat, és arra használják ezt a tudást, hogy kikerüljék azokat a szituációkat és embereket, akik nem a legjobbat hozzák ki belőlük.

9. Sosem vagy mérges
A magas érzelmi intelligencia nem a kedvességről szól, sokkal inkább arról, hogy képesek vagyunk kezelni az érzelmeinket a legjobb eredmény elérésének érdekében. Néha ez azt is jelenti, hogy nem titkoljuk, ha levertek, szomorúak vagy frusztráltak vagyunk. Ha folyamatosan maszkot hordunk, boldognak és pozitívnak állítjuk be magunkat, hiteltelenné válunk. Az érzelmileg intelligens emberek negatív és pozitív érzéseket is alkalmaznak a helyzeteknek megfelelően.

10. Másokat hibáztatsz az érzéseid miatt
Az érzelmek belülről jönnek. Csábító lehet mások cselekedeteinek tulajdonítani őket, pedig felelősséget kell vállalnod értük. Senki sem írhatja elő neked, hogyan érezd magad, ha te nem szeretnéd.

11. Könnyen megsértődsz
Ha tudod, ki vagy, magabiztos és nyitott vagy, mások nem tudnak egykönnyen feldühíteni. Az sem jelenthet gondot, ha mások ugratnak, hiszen képes vagy mentálisan vonalat húzni a humor és a lekicsinylés között.

Ellentétben az IQ-val, az EQ igencsak képlékeny, ezért folyamatos gyakorlással, új, érzelmileg intelligens viselkedéssel utat építhetünk az új szokásokhoz is. Amint az agyunk is megerősíti ezeket az új viselkedéseket, a régi, destruktív szokásaink lassan kikopnak, és helyükbe érzelmileg intelligens válaszok kerülnek még a nehezebb helyzetek esetén is.

A Business Insider cikke nyomán

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen