7 baljós jel, hogy az egyik legjobb emberünk ki akar lépni – HR-esek figyelmébe!

szerző: Jobline
2014 július 31. Szóljon hozzá

Ha sikerült végre a lehető legjobb jelöltet megtalálnunk a meghirdetett pozícióra, nem dőlhetünk hátra elégedetten. Most jön csak a neheze: meg is kell tartanunk őt a cégnél. Erre számos hatékony eszköz kínálkozik, mégis előfordulhat, hogy emberünk egy idő után a távozást fontolgatja. Szerencsére ennek megvannak a maga árulkodó jelei, így még időben léphetünk, hogy jobb belátásra bírjuk.

Egy cég számára sorsdöntő, hogy megmaradjanak és a szervezettel együtt fejlődjenek a legértékesebb alkalmazottai, ezért különösen fontos, hogy időben észrevegyük, ha munkatársaink elkezdenek más vállalatok felé kacsingatni. A Szilícium-völgy szívében működő Mindflesh szoftvercég – bizonyára fájdalmas tapasztalatok alapján – összegyűjtötte, mikor érdemes gyanút fogni és cselekvési tervet kidolgozni.

1. Romlik a teljesítménye
Kiváló alkalmazottunk mindig igyekezett száz százalék fölötti teljesítményt nyújtani, ezért azonnal meg kell szólalnia a vészcsengőnek, ha elkezdi lekésni a határidőket, pontatlanok a jelentései, és nem elég hatékonyan készíti elő a projekteket. Ha egyszer-kétszer hibázik, az természetesen még nem baj, hiszen emberek vagyunk, de amikor ebből világos tendencia látszik kialakulni, nagyon valószínű, hogy belefáradt a cégnél végzett munkába, és csökkenni kezdett a lelkesedése. Ha mindennek a tetejébe a mindig pontos munkatárs később kezd bejárni és hamarabb távozik, elkezdhetünk komolyan aggódni, és sorra venni, hogyan tudnánk megváltoztatni a hozzáállását.

2. Gyakran jön be elegánsan
Eddig a farmer-póló-tornacipő kombinációt részesítette előnyben, de mostanában gyakran jön munkába öltönyben-nyakkendőben/kiskosztümben? Biztosan készül valamire! A legvalószínűbb az, hogy állásinterjúkra jár, fejvadászokkal találkozik. Ne dőljünk be, ha vonatkozó kérdésünkre olyan frappánsnak szánt választ ad, hogy a legutóbbi bónuszokból kicsit feljavította a ruhatárát, vagy hogy a párja arra kérte, most már kezdjen végre úgy öltözni, mint egy normális felnőtt. Ha a hirtelen jött elegancia a 3. pontban leírtakkal párosul, már neki is ülhetünk felvázolni a vészforgatókönyvet, mert munkatársunk közel áll ahhoz, hogy otthagyja cégünket.

3. Váratlanul szabadságra megy
Változatos időpontokban jön és megy, szerda délután pedig bejelenti, hogy szeretné kivenni a csütörtököt, mert közbejött valami. Ez is annak lehet a jele, hogy más cégeknél próbálkozik, különösen akkor, ha korábban kínosan ügyelt arra, hogy időben jelezze, mikor megy szabadságra. Szintén nagyon gyanús, ha hirtelen egyszerre igényt tart az abban az évben neki járó összes szabadságra: ez azt jelentheti, hogy még jól ki akarja pihenni magát, mielőtt máshol munkába áll.

4. Gyanúsan titkolózik
Az a munkatárs, aki naponta többször is lemegy a parkolóba telefonálni, pedig ez korábban nem volt szokása, valamit titkolni igyekszik. Persze nem biztos, hogy más cégek HR-eseit hívogatja, magánéleti fordulat is állhat a változás mögött, tehát nem kell azonnal pánikba esni. Hátha nem is akar itthagyni minket! De ha munka közben kirohangál magánügyeket intézni, az rontja a teljesítményét, így a jelenség mindenképpen problémát okoz, amit kezelni kell. Egy őszinte beszélgetés során aztán munkatársunk megtörhet a záporozó keresztkérdések elviselhetetlen súlya alatt, és kiderülhet, hogy csak új szeretője van-e, vagy tényleg sürgősen le akar lépni tőlünk.

5. Panaszkodni kezd
Amikor a korábban oly elégedett és lelkes alkalmazott hirtelen elkezd panaszkodni a munkájára és a kollégáira, biztosak lehetünk abban, hogy valami nem stimmel. Ez két szempontból lehet probléma:
* már nem szereti a munkáját és a csapatot, amelynek tagja, esetleg az egész cégtől elment a kedve, tehát alulteljesít
* az állandó morgása tönkreteszi a többiek kedvét is, és ettől jelentősen romlik a munkahelyi morál, amiből már rövidebb távon pénzben is kifejezhető súlyos károk keletkeznek
Sürgősen lépni kell tehát.

6. Nagy változás állt be az életében
Születés, haláleset, házasság, válás, váratlanul kiderülő súlyos betegség – ezek mind olyan hatalmas változások egy ember életében, amelyek döntően befolyásolják a karrierjét.
Amikor kiderült, mi történt, le kell ülni munkatársunkkal, és megbeszélni, hogyan képzeli a jövőjét a megváltozott helyzetben. Még a legképtelenebb szituációkban is adódhatnak olyan megoldások, amelyek kielégítőek mind a cég, mind az alkalmazott szempontjából, de ezekre őszinte kommunikáció nélkül nem derülhet fény. Vegyük tekintetbe, hogy egy kulcsfontosságú kolléga elvesztése sokkal nagyobb tehertétel a cég számára, mint a megfelelő közös stratégia mégoly fáradságos kidolgozása.

7. Elszigetelődött a többiektől
Nem beszél a kollégákkal, nem használ ki minden alkalmat a viccelődésre – pedig korábban ez volt rá jellemző –, és megtartja magának a véleményét, amikor nyilvánvalóan szükség lenne a szakértelmére. Mindez azt jelzi, hogy az adott munkatárs már nincs ott, ahol jelen kellene lennie, hanem egy ideje máshol jár. Egy másik cégnél vagy a magasan fellegekben, teljesen mindegy: ha szeretnénk őt megtartani, vissza kell hoznunk. Erre megint csak kiváló alkalmat nyújthat egy őszinte beszélgetés, ahol elmondhatja, mi a gondja az aktuális helyzettel, és milyen segítséget vár. Sok esetben az empatikus hozzállás segít visszaterelni az elbizonytalanodott kollégát a helyes útra: magától is rájön, hogy nem más cégnél kell keresnie a szerencséjét, hanem ott, ahol eddig is dolgozott, csak más attitűddel. És ezért cserében nem marad majd el a megfelelő jutalom.

Kövessen minket a Facebookon!

Ha szeretne a válogatott hazai és nemzetközi friss HR szakmai hírekből összeállított hírlevelünkre feliratkozni, kérjük, hogy írjon e-mailt „HR szakmai hírlevél” tárggyal a [email protected] e-mail címre.  
 

 

hr  •  álláskeresés  •  kilépés
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)