Így tervezd meg a karrierstratégiádat! 2. rész: Hosszú távú célok kitűzése

szerző: Jobline
2015 november 17.

A hosszú távú tervezés másfajta hozzáállást igényel, mint a rövid távú stratégia: nagyobb változásokra, kiszámíthatatlan fordulatokra is kell felkészülni.

A hosszú távú karriertervezés általában ötéves távlattól indul, a szempontok szélesebb skáláját veszi figyelembe, és a felkészülés irányainak is nagyobb a szóródása. A gazdaság egyes szektorai, az életpályamodellek és maga a munkakörnyezet gyorsan változnak, ezért olyan rugalmas stratégiát kell kialakítani, amely lehetővé teszi, hogy könnyen válaszolni tudj az újabb és újabb kihívásokra.

Hogyan döntsd el, merre szeretnél haladni hosszú távon? Két alapvető megközelítés lehetséges. Már a rövid távú karriertevezés során meg kell találnod azt a dolgot, amit igazán szeretni tudsz egy munkában. Például szívesen foglalkozol emberekkel, érdekel komplex szervezetek létrehozása és működtetése vagy lenyűgöz a számok, esetleg a jog csodálatos világa. Az egyik út tehát, ha a preferenciádnak megfelelően választasz a szóba jöhető szakmák közül, és ezen az úton jelölsz ki egyes lépéseket (például újabb és újabb szakképesítések megszerzése), illetve távolabbi mérföldköveket (vezetői pozíciók elnyerése), azzal is kalkulálva, hogy menet közben esetleg váltasz egy rokon területre.
A másik megközelítés, ha kezdettől egy kitüntetett szakma érdekel, mert már korán kialakult egy vízió, hogy etológus vagy gyermekorvos vagy elismert formatervező akarsz lenni. Ebben a talán egyszerűbb esetben pontosabban verheted le a jelzőkarókat, mert világosabban látható a nagy cél.

Az utóbbi másfél évtized eseményei azonban arra figyelmeztetnek, hogy bármennyire jól látható a nagy cél, olyan potenciális veszélyekkel is kalkulálni kell, mint egy világméretű gazdasági válság, amely nemrég alapjaiban rengette meg milliók egzisztenciáját (egyes közgazdászok a következő válság közeledtét jövendölik), illetve egy széles körű nemzetközi háborús konfliktus, amelynek jelei éppen mostanában mutatkoznak. Ez megroppanthatja egyes régiók gazdaságait, még akkor is, ha a harci cselekmények epicentruma más kontinensen található, s ennek nyomán drasztikusan átalakulhat a munka világa.   

Mindig szem előtt kell tartanod, hogy a jelenlegi tudásod és készségeid nem biztos, hogy ekegendőek lesznek a boldoguláshoz hosszabb – évtizedes – távon, ezért folyamatosan fejlődnöd kell, ha lépést akarsz tartani a változásokkal. Egyes szakmák belátható időn belül – 10-20 év – el fognak tűnni, míg ugyanilyen sebességgel jelennek meg újak. Például szakértők szerint egyre kevesebb egyetemi oktatóra lesz szükség, és egy olyan új szakmában is, mint a közösségimédia-menedzseré, hatalmas visszaesés lesz megfigyelhető. Az online jelenlét ugyanis olyan szervesen beépül az emberek életébe, hogy nem kellenek majd tudósok, akik a katedráról tartanak előadást (ott a webinar), és a felhasználók nagy része többé-kevésbé megtanulja, hogyan érvényesüljön az internet világában, vagyis önmaga online jelenlétének menedzsere lesz.

Hosszú távon tehát az egyetlen állandó dolog a változás. Ennek fényében nem csupán egyes kitüntetett szakmák fogásait kell elsajátítani, hanem erősen fejleszteni kell azokat a transzferálható készségeket is, amelyek birtokában át lehet váltani egy újabb, ha úgy hozza a változás szele.

Vagyis saját magadat kell folyamatosan építened, és ezáltal fog épülni a karriered.

Az alapvető transzferálható készségek, amelyek fejlesztésére folyamatosan szükséged lesz:

* kommunikáció (írásban és szóban)

* kritikus és kreatív gondolkodás

* a csapatmunkára való alkalmasság és a csapatépítés készsége

* koncentrációs képesség

* szociális készségek

* problémamegoldó készségek

* döntésképesség

* projektmenedzselés, tervezés és szervezés

* számítógépes és egyéb tech tudás

* megingathatatlan akarat, hogy élethossziglan tanulj

A tudatos önépítés során
* arra kell koncentrálnod, ami előrevisz, és
* ki kell szűrnöd azokat a tényezőket, amelyek hátráltatnak

Ha ez így túl általánosan hangzik, íme egy egyszerű példa: ha választhatsz, hogy egy nem túl jól fizető, de hosszú távon fényes fejlődési perpektívákat kínáló cégnél állsz munkába, vagy maradsz a mostani helyeden, ahol magas a fizetés, de nem látszik az irány, amerre tovább tudnál haladni, előbbi mellett kell döntened, mert az ottani tényezők ígérnek gazdagabb lehetőségeket.

A hosszú távú karriercélok meghatározásában sokat segíthet önmagad tesztelése, illetve külső szemlélők bevonása, akiknek adsz a véleményére. Végezz el karrier-, illetve önismereti teszteket, keress mentort, konzultálj karriertanácsadókkal, kérdezd meg a hozzád közelállókat, szerintük miben vagy a legjobb és mely hivatás lehet az, ahol leginkább ki tudnál teljesedni.

 

Kövess minket a Facebookon is!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen