Így turbózza fel az önéletrajzát!

szerző: Jobline
2012 szeptember 27.

Baráth András, a Gerilla önéletrajz blog írója arról tartott előadást a HVG Állásbörzén, hogyan lehet hazugságok nélkül felturbózni és vonzóvá tenni az önéletrajzot.

Baráth András önéletrajz-szakértő szerint az állásoknak csupán a 13 százalékát töltik be hirdetések útján. Szerinte "ki kell mozdulni a képernyő mögül", és fel kell találnia magát a pályázónak. Érdemes eljárni az állásbörzékre, valamint arra biztatta az előadás résztvevőit, hogy közvetlenül jelentkezzenek akkor is az adott céghez, ha éppen nincs felvétel. Hozzátette, nem csupán a nagy cégeknél érdemes kopogtatni, hiszen, mint mondta, "mindenki oda akar bekerülni", hanem meg kell próbálni a kisebbknél, a kkv-knál is.

HÉT ÖNÉLETRAJZ TIPP:

Kereslet-kínálat

Még mielőtt megírnánk az önéletrajzunkat, fontos szétnézni a piacon, kik és mit ajánlanak - tanácsolta Baráth András. Érdemes oda jelentkezni, illetve azt kihangsúlyozni, amiben a pályázó jó, vagy amilyen speciális tudása van. Át kell gondolni a kulcskészségeket is, és azt, hogy azokra hol lehet szükség. "Add el magad" - tette hozzá az önéletrajz-szakértő.

Célkitűzés, összefoglaló

A CV elején érdemes 2-3 sorban összefoglalni, ki vagyok, mit akarok - mondta Baráth András. Hozzátette, hogy szerinte ha ez nincs benne az önéletrajzban, a CV kevésbé lesz hatékony. A szakértő példát is említett: "x éves tapasztalattal rendelkezű informatikus szakember vagyok, y programnyelveket ismerek...". Arra is fontos figyelni, hogy mást kell kihangsúlyozni egy kkv-nál, és mást egy multinál, hiába áll a hirdetésben ugyanaz a pozíció.

Eredmények, feladatok

A munkaköri leírást egy ctrl+c, ctrl+v kombinációval is bele lehet másolni az önéletrajzba, ez azonban nem fogja felkelteni a leendő munkáltató figyelmét. Nem elég felsorolni a munkahelyi feladatokat, az átlagossal nem lehet kitűnni - emelte ki a tanácsadó. Szerinte mindenki írjon bele eredményeket is, konkrét példával ("2010-ben ilyen és ilyen költségcsökkentést értem el", stb).

Készségek

Ide sem felsorolást kell írni - hívta fel a figyelmet Baráth, aki szerint kerüljük az olya közhelyeket, mint önállóság, jó szervezőkészség, jó kommunikácókészség. Mivel mindenki ezt írja bele, hiába igazak ránk a megállapítások, nem lesznek hitelesek. Bőven elég 2-3 tulajdonságot írni ehhez a ponthoz, de azt indokoljuk is meg, miért. Például a jó vezetőkészséghez oda lehet írni, hogy "50 főt vezettem, egy év alatt 30 százalékról 10 százalékra csökkentettem a fluktuációt". Ugye, mennyire másként hangzik?

Szakmai tapasztalat

Bőven elég az elmúlt tizenöt év tapasztalatát leírni. Bizonyos foglalkozásoknál főleg nevetségesen hangzik a régebbi múlt, például amilyen programot egy informatikus fejlesztett a '80-as évek végén, ma már annyira elavultnak tűnik, hogy senkit nem fog érdekelni.

Tanulmányok

Baráth azt javasolja, ezt a részt nagyon röviden és tömören fogalmazzuk meg, az évszámokat pedig nyugodtan el lehet hagyni. Főleg az idősebb korosztálynál javasolja ezt, "ne ordítson a sok atapsztalat, mert az sokaknál ijesztően hathat" - fogalmazott.

Legyen releváns

Specifikusan az álláshoz kell szólnia a CV-nek, legyen az egyetlen állásra szabva - mondta Baráth András. Hozzátette, hogy a tapasztalatnál ne maradjon ki egy állomás sem, és ha van valami miatt 2-3 év kihagyás, azt érdemes megmagyarázni, miért. Itt hozzátette, hogy például egy családtagot kellett ápolni, nyugodtan bele lehet írni, de mindenképp tegye hozzá a pályázó, hogy azóta megoldódott az ellátás.

CV  •  önéletrajz
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen