7 hatásos tipp, hogyan nyűgözd le a közönséget, amikor prezentációt kell tartanod

szerző: Jobline
2014 november 06. Szóljon hozzá

Miként ragadjuk meg közönségünk figyelmét és tartsuk fenn érdeklődését előadásunk végéig? A TED egyik legsikeresebb megszólalója osztja meg tapasztalatait.

Simon Sinek TED-előadásait több mint 22 millióan töltötték le, ezzel ő a kezdeményezés harmadik legsikeresebb előadója. E tény ismeretében kevesen gondolnák, hogy Sinek félénk, introverált ember, aki nem szívesen szólal meg nagyobb tömeg előtt. Pedig így van, mégis az egyik legnépszerűbb előadóvá nőtte ki magát rengeteg türelmes gyakorlással. Megtanulta, hogyan kell magabiztos, magával ragadó és elgondolkodtató prezentációkat tartani. Az Entrepreneur.com-nak hét fontos tippet adott, de aki bővebben kíváncsi a tapasztalataira, megtekintheti félórás videóját itt.

NE HALOGASD! Állíts be Álláspostát a friss pozíciókról, most még egy Sony Xperia Z2-t is nyerhetsz!

1. Ne szólalj meg azonnal
Sinek szerint nem szabad azonnal megszólalni, amint megjelenünk a közönség előtt. „Egy csomóan rögtön belevágnak, ami az idegességtől van – mondja az előadó. – Ezzel az illető azt kommunikálja, hogy egy kicsit bizonytalan és fél a helyzettől.” A helyes módszer: szépen felballagunk a színpadra, belakjuk a teret, mély levegőt veszünk, várunk pár másodpercet és csak ekkor kezdünk el beszélni. „Tudom, hogy ez így hosszúnak és unalmasnak tűnik, és roppant kellemetlen érzés, amikor az ember csinálja. De ezzel megmutatjuk a közönségnek, hogy magabiztosak vagyunk és urai a helyzetnek.”

Forrás: TED

 

2. Adni akarj, ne elvenni
Sokan azért tartanak prezentációkat, hogy termékeket vagy ötleteket adjanak el, kövessék őket a közösségi médiában, megvegyék a könyvüket vagy egyszerűen csak szeressék őket. Sinek ezeket az előadókat „elvevőknek” hívja, és szerinte a közönség azonnal átlát rajtuk. És elfordul tőlük.

„Társas lények vagyunk. Hiába áll valaki viszonylag messze, a színpadon, meg tudjuk róla mondani, hogy adakozó-e vagy elvevő, és az emberek inkább az adakozót tüntetik ki a bizalmukkal. Azt az előadót, aki értékeket közvetít, valami újra tanít, inspirál.”

3. Egyenként létesíts szemkontaktust a közönség tagjaival
Ha az előadó folyton csak pásztázza tekintetével a közönséget, azzal mindent elront, mondja Sinek. Úgy tűnik, hogy mindenkire ránézel, de valójában elszigetelődsz a közönségtől. Sokkal egyszerűbb és hatékonyabb módszer, ha az előadó beszéd közben egymás után egyenesen ránéz a közönség különböző tagjaira. Ha lehetséges, az előadó mondjon végig egy egész mondatot vagy gondolatot annak, akivel éppen szemkontaktusban van. „Ez olyan hatást kelt, mintha beszélgetést folytatnál a közönséggel. Tehát nem szózatot intézel hozzájuk, hanem beszélgetsz.”

Ez a taktika nem csupán az egyes személyekkel létesít szorosabb kapcsolatot, hanem az egész közönséggel is.

4. Beszélj szokatlanul lassan
Ha az ember ideges, nem csak a szívverése lesz szaporább. A szavak is gyorsabban hagyják el a száját. Sinek szerint a közönség szerencsére türelmesebb és megengedőbb, mint gondolnánk.
„Azt akarják, hogy az előadó sikert arasson ott a színpadon, de ha egyre gyorsabban beszélsz, elmegy a kedvük az egésztől. Ha elhallgatsz egy kicsit és veszel egy mély levegőt, megvárják, amíg összeszeded magad. Ez bámulatos.”

Sinek úgy véli, nem lehet elég lassan beszélni a színpadon. „Elképesztő, hogy az ember ott áll, és olyan lassan beszél, hogy másodpercek telnek el a szavak között, az emberek... pedig... csüngnek... minden... szavadon. Működik a dolog.”

5. Ne foglalkozz azzal, aki negatív
Nem szabad a közönség azon tagjaival foglalkozni, akik ráncolják a homlokukat, összefonják a karjukat vagy ingatják a fejüket, azt üzenve, hogy „nem”. Azokra kell koncentrálni, akiknek szemlátomást tetszik az előadás, és bólogatnak, hogy „igen”. Ha megvan, hogy a közönség melyik része küld pozitív visszajelzéseket, magabiztosabban és nyugodtabban halad majd az előadás, mint ha a szónok arra törekedne, hogy meggyőzze a negatívokat.

6. Az idegességet alakítsd át izgalommá
Sinek akkor tanulta ezt a trükköt, amikor az olimpiát nézte. Pár éve észrevette, hogy a sportolókat faggató riporterek a versenyszám előtt és után is ugyanazt a kérdést teszik fel: ideges volt? Mire a sportolók rendre azt válaszolták, hogy nem, izgatott. A versenyzők a test idegességről árulkodó jeleit – heves szívdobogás, izzadó tenyér, megfeszülő inak – úgy értelmezték, hogy az izgalom és a lelkesültség mellékhatásai.                

Sinek azt tanácsolja, hogy mielőtt az előadó színpadra lép, mondja magának hangosan: nem ideges vagyok, hanem izgatott. „Ennek csodálatos hatása van, mert segít megváltoztatni a feladathoz való hozzáállást.”

7. Köszönd meg, amikor befejezted
A taps ajándék, és amikor az ember ajándékot kap, köteles megköszönni. Ezért Sinek minden prezentációját ezzel az egyszerű, de erőteljes szóval zárja: köszönöm. „Időt szántak rád és még meg is tapsolnak. Legyél hálás érte.”  

Érdekes volt Sinek 7 jó tanácsa? A legújabb és legizgalmasabb TED prezentációs technikákról rendez konferenciát és szemináriumot a HVG december 3-án.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!  
 

TED  •  prezentáció  •  Simon Sinek
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)