Van jobb megoldás a nyári túlóránál? (x)

szerző: Jobline
2014 június 12. Szóljon hozzá

Pár héten belül cégvezetők ezreinek okoz fejtörést, hogy a nyári szabadságolások alatt milyen módon biztosítsák a határidős feladatok ellátását és a normál üzleti működést. Mi a legegyszerűbb? Mi a legolcsóbb? Mik a korlátok?

Túlóra: mit mond a törvény?
Ha csak egy-egy munkatárs feladatait kell ellátni néhány napra, az egyik kézenfekvő megoldás a túlóra. A helyettesítő kolléga ismeri a cég működését, a feladatok átadása nem feltételen igényel külön betanítást. Ez esetben szem előtt tartandó az a szabályozási korlát, hogy a teljesíthető túlórák számát a törvény 250 órában határozza meg, amit az év közben felvett dolgozók esetén csak időarányosan lehet igénybe venni, emellett még be kell tartani a munka- és a pihenőidő arányát is. Egy heti átlagos 40 órás általános munkaidő keret rendkívüli munkavégzés alkalmával 48 órára, készenlét esetén pedig 72 órára nőhet.
A nyári időszakban általános probléma a cégeknél, hogy több munkatárs azonos napokon vagy héten szeretne szabadságra menni, ezért érdemes megismerni más alternatívákat is.



Egyszerűsített foglalkoztatás
Alkalmi munkások foglalkoztatása a tipikusan szezonális mezőgazdasági, építőipari és vendéglátóipari munkakörökben bevált megoldás. Az egyszerűsített foglalkoztatás kapcsán felmerülő toborzást, munkaügyi adminisztrációt és hatósági bejelentést is a munkaadónak kell elvégeznie. Az így felvett dolgozó rugalmasan foglalkoztatható, de alkalmi munka esetén maximum havi 15 napon, összesen évi 90 napon keresztül állhat ugyanazon munkaadó rendelkezésére. Idénymunkásokat évi maximum 120 napig foglalkoztathat egy cég. A kapcsolódó adminisztratív terheket a hatóságok azáltal is egyszerűsíteni próbálják, hogy már mobiltelefonon is lehetővé teszik az alkalmi munkások bejelentését az „EFO 2014” alkalmazással, melyet a Budapesti Műszaki Egyetem fejlesztett hallgatók bevonásával.

Diákmunka
A nyári hónapokban tömegesen jelennek meg a munkaerő-piacon képzett, nagy munkabírású diákok. Az iskolaszövetkezetek szervezésében végzett diákmunka egyik előnye, hogy 100 % szociális hozzájárulásiadó-mentességet élvez. Nem merül fel szabadság, fizetett ünnepnap, betegszabadság miatti bérjellegű kiadás sem. Ezen pozitívumok mellett vállalata helyett a diákszövetkezetek ellátják a foglalkoztatással kapcsolatos toborzási, adminisztrációs és bérszámfejtési feladatokat is, mialatt a szakmai irányítás a cég kezében marad. Nyáron egy-két napon belül rendelkezésre áll a szükséges létszám a megkívánt minőségben. A minimálbért - bruttó 584 Ft / óra - ez esetben is meg kell fizetni, de a nyári szezonális munkaerő-bőség a magasabban kvalifikált feladatkörökben is gazdaságos megoldást kínál. Ha új szakembert kíván felvenni, diákszövetkezeti munka keretében a végzős hallgatókat október 31-ig fenti adókedvezményekkel foglakoztathatja.

A Diákmunka-trendekre feliratkozott olvasók azt is megtudhatják, hol lehet hibázni a diákmunka alkalmazásakor.




Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)