Teher alatt mégsem nő a pálma – miért rossz ötlet túlterhelni a legjobb dolgozókat?

szerző: Jobline
2016 február 15.

Vonzó lehet a legtehetségesebb kollégákat a legfontosabb feladatokkal ellátni, hiszen bízunk a munkájuk minőségében. De mégis hol kell meghúzni a határt a feladatkiosztásban?

Ha csak pár embert bízunk meg teendőkkel, az romboló hatással lehet rájuk nézve, sőt akár a csapat és a cég hatékonyságát is csökkentheti. A szakértők összegyűjtöttek 10 okot, amiért sürgősen be kell fejezni a legjobbak túlterhelését.

1. A munka csak szenvedés lesz nekik
Minél több pluszmunkát kell teljesíteniük, beleértve a saját határidős feladataikat is, a túlterhelt dolgozók nagy valószínűséggel feláldozzák a minőséget a mennyiség oltárán. Ha a legjobbak közt tartjuk számon őket, akkor nem éri meg megkockáztatni azt, hogy elveszítsék ezt a remek tulajdonságukat. Több idővel, kevesebb stresszel képesek lesznek arra, hogy olyan kitűnő munkát végezzenek, amiért pont őket választottuk a csapatunkba.

2. Túlterheltnek fogják érezni magukat
Még ha ők a legjobb munkavállalók, akiket valaha láttunk, mégsem szupermenek, nem tudnak mindent megcsinálni, amit kérünk tőlük. Miközben a nagyobb felelősség eleinte izgalmas és komoly kihívást jelent, a munkamennyiség növekedésével elérkezik az a pont, amikor túltelítődnek. Ha a munkanap nem áll annyi órából, hogy elvégezzék az összes kiadott feladatot, akkor túlterheltnek fogják magukat érezni, és megroskadnak annak felelőssége alatt, hogy mindent tökéletesen végezzenek el.

3. A munkakapcsolat is elromolhat
A barátias kapcsolatunk is megromolhat a dolgozókkal, ha túl sok feladatot rakunk az asztalukra. Meglehet, hogy nem vagyunk a legjobb barátai a beosztottaknak, mégis jó munkaviszony esetén mindenki hatékonyabban tud dolgozni.  Ha túl sok feladatot osztunk ki rájuk, úgy érezhetik, hogy büntetjük őket, és ez az ő hibájuk. Ha így történik, megromlik a kapcsolat, ami annyit tesz, hogy kevésbé fognak megbízni bennünk. Mindez csak stresszhez és nehezteléshez vezet a részükről.

4. Kevesebb motivációjuk lesz jól végezni a feladatot
Igazán csúsztatás lenne motivációnak hívni azt, hogy a jó munkaerőknek több feladat jár. Ez a fajta „ellenszolgáltatás” nem etikus megoldás, és azt eredményezi, hogy a legjobbaknak lassítaniuk kell a tempón annak érdekében, hogy elhárítsák a túlterheltségből származó stresszt, és a sikerre való belső ösztönzés is eltűnik belőlük.

5. Úgy érezhetik, igazságtalanul bánnak velük
Tényleg megérdemlik, hogy csalódottnak érezzék magukat, csak mert nincs elég idejük jól végezni a túlmunkát? Minél bizonytalanabbak a nyomás okozta romló munkaminőségük miatt, annál kevésbé lesznek motiváltak arra, hogy rendesen beletegyék magukat a munkába.

 

6. Túl sokat áldozhatnak fel
A rengeteg, túl sokat követelő munka, a kevés idő miatt a beosztottaknak túlórázniuk kell majd. Ha a csapatod legjobb emberének nem lesz lehetősége kikapcsolódni, magánéletet élni, akkor a hangulata és a hozzáállása is meg fog látszani a munkáján.

7. Úgy érezhetik, hogy el vannak különítve a többiektől
Ha körbenéznek (már ha van rá idejük), és azt látják, hogy a kollégáik képesek megfelelni a munkaterhelésnek és időben elmenni a munkahelyről, azt gondolhatják: „Te jó ég, jobban kéne csinálnom”. Úgy érezhetik, hogy nem tudnak megfelelően viszonyulni a többiekhez, és talán nincs is idejük társasági életet élni a munkahelyen, hiszen túl sok mindent kell ellátniuk. A magány nem teszi boldoggá és produktívvá a dolgozót.

8. Megromolhat az egészségük
A gürizés egyik mellékhatása akár egészségkárosodás is lehet, ami miatt pont a legjobb kolléga nem tud bejárni majd dolgozni. A túl sok stresszes és felelősségteljes feladat miatt feláldozzák a szabadidejüket, nem lesz idejük pihenni, és ebbe belebetegedhetnek. Mi pedig frusztráltak leszünk, amiért táppénzen vannak, és nem tudjuk kinek leosztani a munkát.

9. Más lehetőségek után nézhetnek
Ha túlzottan leterheltnek érzik magukat, és emiatt nem jut idejük semmire, esetleg olyan munka után fognak nézni, ami sokkal rugalmasabb és értékesebb számukra. Talán azt gondolhatjuk, hogy a sok feladat csak sikeresebbé teszi a legjobbakat, de valójában csak azt eredményezi, hogy esetleg ránk vágják az ajtót. Pedig ugye ők voltak a legjobbak…

10. Ha felmondanak, az a cégnek sem hasznos
Ha csak a legjobban teljesítő munkaerő végez bizonyos feladatokat, mert mi csak az ő fejlődésébe invesztáltunk, akkor a távozása esetén – legyen az akár egy kéthetes vakáció – igazán nagy bajba kerülünk. A maradó csapattagokra nagy nyomás nehezedik, és lehet, hogy képtelenek lesznek kezelni a rájuk váró feladatokat.

A Business Insider cikke nyomán

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen