Hogyan hozzuk ki a legtöbbet az introvertált munkatársból?

szerző: Jobline
2016 március 21.

Nem helytálló a közkeletű nézet, hogy az introvertált dolgozó kevésbé produktív. Ő is hatékony munkaerő, csak tudni kell, hogyan bánjunk vele.

Felmérések szerint a nyugati lakosság nagyjából felét alkothatják az introvertáltak. Ha ez meglepően hangzik, érdemes arra a feltevésre gondolni, hogy a befelé fordulók egy része igyekszik extrovertáltnak látszani, mert a munkája vagy egyéb körülmények ezt követelik meg.  

A helyzetet bonyolítja, hogy nagyon kevesen vannak, akik száz százakékosan introvertáltak vagy extrovertáltak lennének – az emberek többsége a két véglet közötti skála valamelyik pontján tartózkodik. Mindenesetre sok menedzser érzi úgy, hogy gondja van az introvertált munkatársakkal, mert kevésbé kommunikatívak, lassúak, nem tudni, mi jár a fejükben, nem elég aktív csapatjátékosok és így tovább.

Pedig ez csak a látszat. Az introvertáltaknak számos pozitív tulajdonsága van. Remek megfigyelők és ezáltal sokat tanulnak. Lehet, hogy kevesebbet kommunikálnak, mint extrovertált társaik, de ez nem jelenti azt, hogy az agyukat ne tudnák csúcsra járatni. Például az egyik legismertebb introvertált személyiség Bill Gates, akiről tudjuk, hogy egyszer hónapokig nagyon csöndben volt, éjjel-nappal számokat írt sorban egymás után, aztán megalapította a Microsoftot.

Az introvertáltak ahhoz is nagyon értenek, hogy miközben nem szólnak egy mukkot sem, elvonatkoztatnak a zavaró tényezőktől, tesznek egy lépést hátrafelé, és megértik a nagyobb összefüggéseket.

 

 

Vagyis ha valaki ért ahhoz, hogyan hozza ki a maximumot az introvertált dolgozóból, az egyik legértékesebb munkatársára tehet szert.

Hogyan segítsünk hát az introvertált munkatársnak?

Hagyjuk, hogy megeméssze a dolgokat
Ha új feladatot kap az introvertált dolgozó, vagy gyökeresen új helyzet elé állítjuk, adjunk neki elég időt arra, hogy felmérje a szituációt. Nem azért, mert „lassú”, nehéz felfogású lenne, hanem mert úgy működik, hogy először internalizálja az új fejleményeket, és csak aztán dolgozza ki a rájuk adandó megfelelő választ. Nem kapkodós, hanem analitikus fajta. Mivel mindenre körültekintően reflektál, az általa kigondolt megoldások gyakran hatékonyabbak, mint impulzívabb társaié, tehát kifejezetten bátorítandó ez a hozzáállás.

Hagyjuk békén
Az introvertált ember akor tud feltöltődni, ha egyedül lehet. Békén kell hagyni. (Az extrovertáltnak ezzel szemben állandó stimulációra van szüksége, ő akkor ereszt le, ha senkivel nem tud szóba elegyedni.) Ha az introvertált befelé tud fordulni – a kifejezés szó szerint ezt jelenti –, olyankor jönnek a jó ötletei. Ha tehát tipikus introvertálttal van dolgunk, legyen egy kis kuckója az irodában, ahová vissza tud vonulni, esetleg a hét bizonyos napjain dolgozhasson otthonról. Vagy legalább kapjon egy olyan high-tech fülhallgatót, amivel ki tudja szűrni a zavaró irodai zajokat.

Legyen személyes a környezete
Ha az introvertált ember otthonossá teheti az irodai környezetét, hatékonyabban tud működni. Az ilyen dolgozónak Happy Place-re van szüksége, ahol jólérzi magát azon kellemes illúzió hatása alatt, hogy ami körülötte van, az a személyisége kiterjesztése. Élenjáró cégeknél nem csupán azt engedik meg, hogy kis magánsarkot alakítson ki az a dolgozó, akinek erre igénye van, hanem a kedvenc állatot is be lehet hozni. Ezáltal felturbózható a dolgozó elkötelezettsége, és egy amerikai felmérés szerint az elégedett alkalmazottak akár húsz százalékkal is növelhetik a cég működésének hatékonyságát.



Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen