Mire jó a provokatív munkatárs? Érvek mellette és ellene

szerző: Jobline
2016 április 05.

A provokatív munkatárs elnevezésében benne van, hogy mit csinál: provokál. Kritikus, szkeptikus és ami a szívén, az a száján. Ennek a magatartásnak van jó és rossz oldala is, csak tudni kell menedzselni az illetőt.

Általában nem szeretik, ha valaki provokatív magatartást tanúsít a munkahelyén, az ilyen embert bajkeverőnek tartják, és többek között azt róják fel neki, hogy nem konstruktív a kritikája, azaz miközben szót emel valami ellen, nem mellékeli hozzá az üdvözítő megoldást. Pedig az ilyen hozzáállásnak van pozitív hozadéka, a Recruiter össze is szedte, aztán sorra vette a dolog negatív vonzatait is.

Mellette
A provokatív munkatárs szkeptikus alkat, a simulékonytól távol álló stílusa miatt nem a legjobb csapatjátékos, de az sem valószínű, hogy a főnök talpnyalójául szegődne. Nehezebben lelkesedik, mint egy átlagos kolléga, és komolyabb meggyőzést igényel, amikor valami újat vezetnek be az irodában, vagy ha komoly kihívást jelentő projekt indul be. Ez nem azt jelenti, hogy nem szeretne dolgozni vagy nem végezné el a munkáját rendesen, csak a háklis hozzáállása miatt kicsit többet kell noszogatni.

Mindez úgy tűnik, hogy nem mellette szól, pedig de. A mindent megkérdőjelező és lekicsinylő provokatív munkatárs olyan tüske a köröm alatt, amely nem hagyja, hogy a csapat önelégülten hátradőljön és tespedjen. Folytonos kihívások elé állítja a többieket, akik kénytelenek megválaszolni a kötözködő kérdéseit, és kreatív megoldásokat találni azokra a valós problémákra, amelyeket jogosan vet fel. A provokatív munkatárs ugyanis az izgága hozzáállása miatt képes rámutatni azon hiányosságokra, amelyeket mások nagyvonalúságból vagy nemtörődömségből nem vesznek figyelembe. Ezen anomáliák némelyike talán tényleg negligálható, ám lehetnek olyan hajszálrepedések, amelyek később szakadékká szélesülhetnek, ezért nem árt, ha valaki időben felhívja rájuk a figyelmet.

A provokatív munkatárs ráadásul olyan szemtelen, hogy a főnökséggel is képes ujjat húzni. Előfordul, hogy a vezetők bizonyos okokból nem szeretnének betartani bizonyos jogi vagy erkölcsi normákat, ám ekkor a provokatív munkatárs az orrukra koppint, a vonatkozó előírásokra hivatkozik és visszatereli őket a helyes útra. Ezért lesz belőle jó szakszervezeti megbízott, amennyiben van a cégnél szakszervezet.

A provokatív munkatárs egyébként kiváló szakember minden olyan területen, ahol bele lehet kötni az apró anomáliákba, és fel lehet hívni a figyelmet a szabályok és a törvények betartására. Ezért ha egy vezető felismeri az ilyen típusú munkatársat, ahelyett, hogy váltig bosszankodna a nehezen elviselhető stílusa miatt, igyekezzen olyan területre irányítani, ahol hasznosítani lehet kötözködő természetét.

 

 

Az ilyen kollégát érdemes tárgyalásokra elvinni, ahol árgus szemekkel figyeli majd az ügyfél ajánlatát és észre fogja venni a legapróbb cseleket is. A provokatív munkatárs az új kollégák betanítására is kiválóan hasznosítható: sokat követel, nem fogad el kifogásokat és szigorúan betartatja a határidőket, ugyanakkor segít az újoncnak a beilleszkedésben és a kezdeti problémák megoldásában, mert önmagával szemben is magas elvárásokat támaszt.

Ellene
Egy amerikai felmérés szerint a dolgozók 65 százaléka szorongva megy be reggel a munkahelyére egy bizonyos kolléga miatt. Fájdalom, de gyakran előfordulhat, hogy ez a munkatárs a provokatív típusú alkalmazott, aki nehéz természete miatt sok fejfájást okoz a többieknek.

A provokatív munkatárs kétségtelenül hajlamos arra, hogy feszültséget keltsen az irodában és ezt a feszültséget huzamosabb ideig magas szinten tartsa. Ez azonban valószínűleg nem szándékos, nem gonoszságból fakad és nem is leli örömét benne, ő egyszerűen ilyen. (Most nem a menthetetlen pszichopatákról beszélünk, akik szintén ott vannak sok munkahelyen.)

Így kezeld a provokatív munkatársadat
* Ne rakd nagy, lassan működő csapatba, mert meg fog bolondulni, és mivel mindenbe beleköt, előbb-utóbb mindenki más is kiborul.
* Nem szabad olyan értékesítői pozícióba tenni, ahol ő veszi fel a kapcsolatot az ügyféllel. Az ilyen feladattal mosolygós, lelkesen bólogató embereket kell megbízni. Majd szerződéskötéskor hívd oda a provokatív kollégát, hadd keressen hibát az üzletben.
*
A provokatív kollégát nem szabad hozzá hasonlóan erős személyiség mellé beosztani. Egymással fognak huzakodni a hatalomért, ahelyett, hogy a munkájukat végeznék.
*
Előfordulhat, hogy a provokatív kolléga elszabadul, mindent megkérdőjelez, és a helyzet kezelhetetlennek tűnik. Ilyenkor le kell ülni vele, és el kell magyarázni neki, hogy mit lát rosszul és hogyan tudna segíteni a problémák megoldásában. A provokatív kolléga szkeptikus és kritikus, de nem hülye, ezért ha egy másik nézőpontból elmagyarázzák neki, mi történik, képes helyretenni magát és visszatérni a normális kerékvágásba.

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

 

 

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen