Introvertált alkalmazottból így lesz szuper munkatárs

szerző: Jobline
2016 augusztus 30.

Nem a táncparkett ördöge a céges bulin, és biztosan nem ő az első, aki szólásra emelkedik az értekezleten, de az introvertált munkatársban ott szunnyadhat a potenciál. Csak ki kell hozni belőle.

Minden munkahelyen akadnak introvertált munkatársak, méghozzá nem is kevesen. Nem tolják magukat előtérbe, pedig hasznos tulajdonságaikkal jelentősen hozzájárulnak a cég sikeréhez. Alkatukból fakadóan jobban képesek odafigyelni, amikor mások beszélnek, alaposabban koncentrálnak az adott feladatra és hatékonyabban képesek elemezni egy-egy problémát, mint extrovertált társaik. A legsikeresebb introvertáltak közül Bill Gatest szokás kiemelni, aki egyszer annyira belemerült az algoritmusok írásába, hogy kisvártatva megalapította a Microsoftot.

Az introvertáltakat gyakran összekeverik az antiszociális emberekkel, ami nagy tévedés, mondja Susan Cain, aki introvertáltnak vallja magát, és könyvet is szentelt a témának. Cain hangsúlyozza, hogy az introvertáltak képességei akkor tudnak igazán érvényesülni, ha viszonylag ingerszegény könyezetben dolgozhatnak, vagyis nem beszélnek vagy izegnek-mozognak körülöttük álló nap, míg az extrovetáltakat pont az efféle stimuláció serkenti nagyobb teljesítményre.

 


Mit tehetünk tehát azért, hogy az introvertáltak kihozhassák magukból a maximumot?


Értsük meg, miben rejlik az erejük

Az extrovertált vezetők különösen nehezen értik meg, miért lehetnek olyan értékesek az introvertált munkatársak, hiszen nem menedzselik magukat elég hatékonyan, és hangjukat elnyomja az extrovertált kollégák zsivaja. Pedig adott esetben egy introvertált munkatársból jobb vezető válhat, mint azonos képességű extrovertált társából, mivel hagy másokat is érvényesülni, magyarán nem lopja el mások ötleteit, hogy a saját előmeneteléhez felhasználja őket. Az introvertáltak ezenfelül jobban elköteleződnek a hosszú távú célok iránt, mert nem a gyors sikerekre összpontosítanak, hogy túlfejlett egójukat táplálják velük.

Adjunk nekik olyan teret, ahol nyugodtan dolgozhatnak
A modern, open-office jellegű iroda, ahol szó szerint egymásba érnek a munkatársak, az introvertált alkalmazott rémálma. Neki nyugodt, zavaró tényezőktől mentes környezetre van szüksége, ahol nem lesz akaratlanul is passzív résztvevője a többiek magánéletének, akik telefonon a vízvezetékszerelővel tárgyalnak, a gyereküket nevelik, netán a köréjük gyűlt kollégákkal megbeszélik a szakításuk drámai részleteit, esetleg tonhalas szendvicset esznek meglehetősen hangosan.

Az introvertált akkor tud hatékonyan dolgozni, ha minél nagyobb távolságra van a többiektől, esetleg kap egy kis csendes külön zugot, horribile dictu otthonról tud dolgozni. Nem véletlen, hogy a vezető tech-cégeknél úgy alakították ki a munkakörnyezetet, hogy bármikor el tudjon bújni a többiek elől, aki akar. Ha valaki egy takaros kis gubóban tud hatékonyan alkotni, hát legyen neki gubója, mert így képes igazán nagy hasznot hajtani a cégnek.

 


Vegyük figyelembe az egyéb igényeiket is
Sok introvertált írásban szereti kifejezni magát, mert a brainstormingon, ahol egymás szavába vágnak a munkatársak, elveszettnek érzi magát. Az emailezés kétségtelenül kissé nehézkesebb, mint az élőszóban történő eszmecsere, de hatékonyabb is, mert az írott szöveget megfontoltabban fogalmazzuk meg, mintha szemtől szemben vitatkoznánk.
Fentiekhez hasonlóan: mivel az introvertált egyedül szeret gondolkozni, nem tud igazán érvényesülni a különféle megbeszéléseken, ezért hadd kapja meg még az értekezlet előtt a témákat, hogy időben át tudja gondolni, miről lesz szó. Így már kész vagy majdnem kész javaslatokkal érkezhet a meetingre, és nem ott, hirtelenjében kell kapkodnia a fejét.

 

 

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!


Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen