Erre nagyon figyeljen, ha külföldön dolgozna

szerző: Jobline
2013 október 16. Szóljon hozzá

Felmérések szerint jelenleg több mint 250 ezeren dolgoznak, vagy tanulnak külföldön. A megfelelő biztosítás hiányában – még az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása vagy a bankkártyákhoz ingyenesen járó biztosítás esetében is – egy nem várt külföldi baleset súlyos terheket jelenthet.

A GKI adatai szerint idén június végén több mint negyedmillió magyar dolgozott legalább fél éve külföldön, ráadásul majdnem minden tizedik háztartásban van tartósan külföldön dolgozó személy. Ha ehhez hozzávesszük, hogy csak az Erasmus ösztöndíjrendszer nyújtotta lehetőséggel a 2011/2012-es tanévben 4361 magyar hallgató élt – ami közel 4 százalékos növekedést jelent –, akkor jól látható, hogy a külföldi munkavállalás, tanulás egyre elterjedtebbé válik a magyarok körében is.

Kifizettethetik az ellátást

Az EUB éppen ezért arra figyelmeztet, hogy a külföldön történő balesetkor sokszor az orvosi ellátás nem teljes mértékben biztosított. Az ingyenesen kiváltható Európai Egészségbiztosítási Kártyával (EEK) elméletileg azonos sürgősségi ellátásra vagyunk jogosultak, mint amelyre az adott ország állampolgárai a helyi TB-fedezetük alapján. Ugyanakkor bizonyos szolgáltatásokat a legtöbb országban egyáltalán nem, vagy csak részben téríti a TB, illetve jellemző, hogy ott helyben ki kell fizetni az ellátást, és a TB csak utólag téríti meg a költségeket, ami szintén lehetetlen helyzetbe sodorhatja a külföldi munkavállalót, diákot, vagyis érdemes utasbiztosítást is kötni az EEK mellé.

További fontos szempont, hogy csak az utasbiztosításhoz jár segítségnyújtási szolgáltatás (assistance), aminek elsősorban a pszichológiai jelentősége óriási, hiszen sokkal megnyugtatóbb, ha magyar nyelvű orvosi segítséget kapunk egy külföldi kórházi kezelés során , ha értesítik a családunkat, illetve ha folyamatosan kommunikálnak a kórházzal. Egy súlyosabb baleset kapcsán a biztosító megszervezi és kifizeti a beteg hazaszállítását, amelynek költségeit az EEK egyáltalán nem fedezi.

Tévhitek

A másik gyakori tévhit, hogy a bankkártyákhoz „ajándékba” adott ingyenes utasbiztosítások kellő fedezetet nyújtanak. Egyrészt ezekhez a termékekhez többnyire kifejezetten alacsony térítési limitek tartoznak, melyek egy komolyabb beavatkozás költségeit nem fedezik, illetve a bankkártyás biztosítások általában 30, maximum 60 napos utazásokra érvényesek.

Ráadásul egyes információk szerint több hazai nagybank még idén ősszel megszüntetheti a bankkártyákhoz kapcsolódó biztosítás díjmentességét: van olyan pénzintézet, amely csak egyes kártyáknál szünteti meg ezt az extra-szolgáltatást, de olyan bankról is hallani, amely gyakorlatilag az összes bankkártyánál alkalmazhatja ezt a lépést - közölte az EUB.

Lengyel Márk, az EUB vezérigazgatója szerint egyértelműen látható, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártya vagy a bankkártyákhoz adott utasbiztosítások nem fedeznek minden kockázatot. Közleményük szerint a társaság próbálta úgy kialakítani a biztosítási konstrukciókat, hogy azokat az igényekhez lehessen igazítani.

Németországból érkezett a legtöbb bejelentés


A biztosítással rendelkező fizikai munkavállalók a legkülönbözőbb országokból jelentettek káreseményt az EUB-hoz, például Svájcból, Romániából, Franciaországból, a Cseh Köztársaságból, Belgiumból, Ausztriából, Ukrajnából, az USA-ból, az Arab Emírségek területéről vagy Egyiptomból. A biztosítótársaság munkatársai a legtöbb esetet Németországból regisztrálták.

Az EUB adatai szerint a leggyakoribb panaszok a felső légúti megbetegedések, a láz, a vese- és nőgyógyászati problémák, a fogorvosi problémák, míg balesetek tekintetében a munkagépek által okozott végtagsérülések, az egyéb olyan sérülések, mint a homok, forgács, fémdarab által okozott szemsérülés, vagy a fizikai munkavégzés közben történő egyéb komolyabb balesetek fordulnak elő a legtöbbször.

Az ösztöndíjasok, szakmai gyakorlatukat külföldön töltők és babysitterek között is Németországban fordult elő a legtöbb eset, de az Egyesült Királyságból, Franciaországból és Olaszországból is számos bejelentés érkezett a biztosítóhoz. Ebben a szegmensben a leggyakoribb panaszok a felső légúti megbetegedések, a láz, a fülgyulladás, a szemgyulladás, a fogorvosi problémák, a nőgyógyászati megbetegedések voltak, míg a balesetek között a végtag-sérülések, a szem-, nyak-, és fejsérülések jellemzőbbek.

Legyen alapos!


„Egy Németországban tanuló magyar Erasmusos diák ügyfelünk idén tavasszal kerékpárjával közlekedett szabályosan, amikor egy szabálytalanul kanyarodó gépjárművel összeütközött. Sajnos súlyos balesetet szenvedett a fiatalember, így kórházi kezelésre szorult. Az EUB munkatársai egyből felvették a kapcsolatot a kórházzal, és az ügyfél itthon tartózkodó családjával, majd megszervezték a fiatalember hazaszállítását – ez utóbbi csak mentőautóval volt lehetséges, amiért közel 400 ezer forintot kellett volna fizetnie érvényes utasbiztosítás nélkül” – mondta el Lengyel Márk.

Az Európai Utazási Biztosító szerint tehát mindenképpen ajánlott a kiutazás előtt alaposan tájékozódni a célországban érvényes gyakorlatról, az egészségügyi ellátási rendszerről. Sok szempontból veszélyes tévhit, hogy a bankkártyához járó biztosítások és az Európai Gazdasági Térségben érvényes Európai Egészségbiztosítási Kártya kellő biztonságot nyújtanak minden esetben.

Munkát keres? Iratkozzon fel Álláspostánkra!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)