Kínos ügy, ezért segítünk, hogyan kérj fizetésemelést

szerző: Jobline
2014 május 07. Szóljon hozzá

Nem szégyen fizetésemelést kérni, mégis sokaknak olyan kellemetlen érzés tud lenni, mint egy mérsékelt fájdalomcsillapítással végzett gyökérkezelés. Pedig megvan a dolognak a maga etikettje, amit betartva gond nélkül elérhetjük a célunkat. Ha pedig erőfeszítéseink ellenére mégsem nőne a bérünk, erre az esetre is vonatkoznak bizonyos betartandó szabályok.

Ha nagyon jó a munkahelyed és dübörög a konjunktúra, akár évente élvezheted a szívet melengető érzést, amit a fizetésemelés tud okozni. Spórolós munkáltató esetén, illetve ínségesebb időkben azonban te magad vagy kénytelenek több pénzért vagy más juttatásért folyamodni. Lássuk, mire kell odafigyelni!

Tudd, mennyit érsz
Egy Pulitzer-díjas amerikai sajtómunkás, David Halberstam szerint az ember megbecsült munkavállalóként általában akkora fizetésből kénytelen nyomorogni, amekkoráról diákkorában álmodni sem mert. Ez persze tipikus újságírói nagyotmondás, de tény, sokan érzik úgy, hogy mindig pont abból a bérből nem tudnak kijönni, amit aktuálisan utalnak a számlájukra. Amennyiben te is úgy gondolod, hogy elkelne egy kicsit több pénz, és szerinted meg is érdemled, bátran tegyél lépéseket a helyzet javítása érdekében. Ehhez azonban tudnod kell, hogy a szakterületeden, az adott földrajzi térségben és a végzettséged, tapasztalataid alapján mekkora fizetésre tarthatsz igényt. Nézz utána! (Általános információt itt találsz, részletesebben pedig itt érdemes tájékozódnod.) Ha ugyanis irreális elképzelésekkel állsz elő, kérésedet azonnal lesöpörhetik az asztalról. Ráadásul teljesen jogosan.
Gondold végig, pontosan miért illet meg magasabb fizetés, mert meg kell győznöd erről a főnököt. Vesztes stratégia, ha arra hivatkozol, hogy emelték a lakbért meg a benzin árát, és vidéken élő anyukád sem csomagol már elég hazait vasárnaponként, ezért van szükséged több pénzre. Esélyed akkor lehet, ha többet és jobban teljesítesz, mint a veled egy munkakörben dolgozók, és garantálni tudod, hogy ez a jövőben is így lesz, vagyis érdemes rád több pénzt költeni. Tehát diszkréten hangsúlyozd, a cégnek is érdeke, hogy egy értékes dolgozót jobban megbecsüljenek.

Válaszd ki a pillanatot
Az olyan cégeknél, ahol értékelési rendszer működik, érdemes kivárni a napot, amikor a főnök leül veled a teljesítményedről beszélgetni. Ekkor hozakodj elő a kéréseddel, érvekkel alaposan alátámasztva.
Ha nincs értékelési rendszer, kérj időpontot a megbeszélésre, és azt is jelöld meg, mi lesz a téma, hogy a nyilván elfoglalt felettesed is fel tudjon készülni, és minél hamarabb túlessetek a neki is kellemetlen beszélgetésen.

 

Forrás: Jobline

Lelkizni tilos
Kizárólag szakmai érveket szabad felhozni, amikor a fizetésemelésről tárgyalsz, a főnök nem a legjobb barátod vagy a pszichiátered, akinek a vállán elsírhatod a bánatodat. Követelőzni, fenyegetőzni is szigorúan tilos. Ne válj nevetségessé! Ha azt mondod, különben kilépsz, a főnököd nem fog könnyes szemekkel odafeküdni a küszöbre, azt rebegve, hogy csak a testén keresztül. Sokkal valószínűbb, hogy széles mosollyal kitárja az ajtót, esetleg hozat egy nagy papírdobozt, hogy minél gyorsabban összepakolhasd a holmidat.

Emelt fővel fogadd a nemet
Van rá esély, hogy nem sikerül kiharcolni a fizetésemelést. Erre is fel kell készülni. Szintén tartózkodni kell az érzelemnyilvánítástól. Higgadtan kérdezd meg, mi az elutasítás oka. Az íratlan vállalati etikett szerint ezt kicsit később, e-mailben is meg lehet tenni, amikor a kedélyek már lecsillapodtak.

Ne vedd személyes sértésnek
Minden elutasítás sérti az ember önérzetét, különösen, ha beleélte magát, hogy sikerül elérni az áhított célt. A fizetésemelés elmaradásának azonban valószínűleg racionális okai vannak, tehát ne gondold, hogy azért mondtak nemet, mert nem tartanak eléggé értékes alkalmazottnak vagy a főnök kimondottan utál. (Persze ez utóbbi lehetőség is benne van a pakliban, de ebben az esetben tényleg érdemes megfontolni a kilépést.) Ha nemet mondtak, kérdezd meg, hogyan tudnád elérni, hogy legközelebb jobbak legyenek az esélyeid. Bizonyítsd a pozitív hozzáállásoddal, hogy tisztában vagy vele: mindez nem a személyedről szól, csupán üzlet.

Jobline Női Karriernap – először Magyarországon!

2014. 06.14., Bálna Rendezvényközpont

További információk és regisztráció: http://www.noikarriernap.hu/hu/

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)