Bármilyen dühös vagy, ezeket tilos kiejtened a szádon, amikor kilépsz

szerző: Jobline
2014 szeptember 23. Szóljon hozzá

Ha komolyabb cégtől távozol, nagyon valószínű, hogy sor kerül egy utolsó beszélgetésre, ahol azt próbálják kipuhatolni, milyen tapasztalatokkal gazdagodva hagyod ott a helyet, és hasznosnak érzed-e az ott töltött időt. Sokan abba a hibába esnek, hogy az alkalmat kihasználva még utoljára jól beolvasnak a HR-esnek vagy a cégvezetőnek, rázúdítva minden panaszt és keserűséget, ami felhalmozódott. Ez tilos!

Maradjunk barátok! Amikor véget ér egy párkapcsolat, gyakran hangzik el ez a filmekből is jól ismert fordulat, és bármilyen elcsépeltnek tűnik, ezzel a hozzáállással kell befejezni egy munkaviszonyt is. Ha még utoljára a sárga földig lehordjuk a volt munkáltatónkat, vagy befeketetítjük a céget és a munkatársakat, az egyrészt nem elegáns, másfelől csúnyán visszaüthet később. Soha nem lehet tudni, mikor és milyen helyzetben találkozunk újra a volt kollégákkal, ezért a hidakat nem szabad fölégetni magunk mögött. A korrekt kritika persze jogos egy őszinte beszélgetés során, de ennél messzebbre nem érdemes merészkedni. A Business Insider összegyűjtötte, mi számít tabunak egy céges búcsúinterjún.

NE HALOGASD! Állíts be Álláspostát a friss pozíciókról, most még egy Sony Xperia Z2-t is nyerhetsz!

1. Mindig is utáltam X-et és Y-t
Természetes, hogy az ember nem rajonghat minden munkatársáért, de negatív érzelmeidnek ne pont a búcsúinterjún adj hangot. Úgyis elmész, fölösleges személyeskedni, örülj, hogy szerencsés esetben soha többet nem látod ezeket a nyavalyásokat.

2. Rossz főnök voltál
Nem kell mézesmázosnak lenni az utolsó beszélgetés során, de annak sincs semmi értelme, ha nyíltan megmondod a leendő volt főnöködnek, mit gondolsz róla. Nyilván sejti, hogy komoly oka van a távozásodnak, hadd töprengjen el ezen magától. Egyébként sem érdeked, hogy rossz emlékeket őrizzen rólad, mert hátha egyszer pont tőle kér majd valaki referenciát veled kapcsolatban.

3. Ez a cég előbb-utóbb úgyis csődbe megy
Nem vagy gazdasági guru, aki meg tudja jósolni a várható folyamatokat, ezért ne tegyél ilyen kijelentést. Az ilyen megjegyzés amúgy is csak arra szolgál, hogy kifejezd a céggel kapcsolatos negatív érzelmeidet (valódi jelentése: forduljatok fel mindahányan), ezért tartsd meg magadnak, senki nem kíváncsi rá.

Forrás: Jobline


4. A tavalyi Z milliós mínusz egyébként XY-nak köszönhető

Ne pletykálkodj, ne próbáld befeketetíteni azt a munkatársadat, akit a legjobban utáltál. Lehet, hogy igazad van, de most már mindegy, hagyd ott őket elegánsan.

5. Tényleg a belemet kidolgoztam, majd meglátod, mire mész ezekkel
Önmagad fényezése az állásinterjún fontos. Amikor elmész, fölösleges hangsúlyozni, mekkora veszteség éri a céget a távozásoddal. Nem is biztos, hogy könnyet ejtenek a kilépésed miatt, ezért csak nevetségessé válsz, ha a kiválóságodat próbálod ecsetelni, miközben a többieket ekézed.

6. Inkább nem mondok semmit
De mondjál. Az utolsó beszélgetés arra szolgál, hogy konstruktívan információt cseréljetek és tisztázzatok néhány problémát. Ha sokatmondóan hallgatsz, csak azt jelzed, hogy vérig vagy sértődve. Hidd el, ez sem érdekel senkit.

7. Még egy rendes nyomtatót se tudtatok beszerezni
A nyomtatókkal és egyéb berendezésekkel mindig baj van, de az utolsó beszélgetés során nem érdemes pitiáner dolgokat emlegetni. Ha már kritikát fogalmazol meg, akkor bíráld konstruktívan a szervezeti kultúrát vagy a vezetői attitűdöt, amennyiben jogosnak érzed az ilyen irányú észrevételeidet.    

8. Az új helyemen végre meg fognak becsülni
Nyilván azért mész el, mert jobb feltételekre számíthatsz az új munkahelyen, de ezt nem úgy kell közölnöd, hogy közben lekicsinyled a régit. Ezzel megint csak azt sugallnád, hogy sértődött, haragtartó ember vagy.

9. Soha az életben nem jönnék vissza ide
Ezt a drámai megjegyzést sokan kedvelik, éppen ezért súlytalan és nevetséges. Ha annyira rossz volt, miért nem léptél le hamarabb? Az viszont lehetséges, hogy egyre kényelmetlenebbül érezted magad ezen a munkahelyen, s amennyiben így van, add elő őszintén, milyen folyamatok vezettek odáig, hogy a távozás mellett döntöttél. Az objektív körülményeket emeld ki, ne azt, hogy a végére már mindenkit megutáltál a munkatársak közül, a főnököt is beleértve.

Regisztrálj online a HVG Állásbörzére, hogy elkerüld a sorban állást a helyszínen! Ha regisztrálsz, utólag is jelentkezhetsz majd a kiállítók állás- és képzésajánlataira.

Kövess minket a Facebookon!

Regisztrálj a
Jobline-on, hogy megtaláld álmaid állását és első kézből értesülhess a legújabb munkaerőpiaci trendekről!

hr  •  kilépés  •  búcsúinterjú
Ajánlom e-mailben Megosztom linkedinen
Hozzászólások (0)